ММС

Објавено на: 10/11/21 8:31 PM

ЕУ бара да се укине границата од 0,5 промили алкохол и ограничувањето да се сведе на нула

Европскиот парламент сака ограничувањето на алкохол во крвта за возачите учесници во сообраќајот целосно да го сведе на нула.

На тој начин не би постоела границата од 0,5 промили туку во автомобил секогаш би морале возачите да седнуваат без капка алкохол во организмот.

Европарламентарците бараат од земјите-членки на ЕУ да вложат поголеми напори во поглед на сигурноста на сообраќајот на патиштата. Велосипедските и пешачките патеки кои се создадени во време на пандемијата треба да останат.

Според податоците на парламентот, 23.000 луѓе загинале во сообраќајни несреи во ЕУ во 2019 година.

Парламентот исто така сака кај државите членки да лобира да се воведе ограничување на брзината од 30 км/ч во градските средини, а тоа би се однесувало во подрачјата каде што е зголемен сообраќајот со велосипедисти и пешаци.

 

Извор: 24sata.hr

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1