ММС

Објавено на: 10/11/21 1:01 PM

Нови 111 случаи со ковид-19, 15 починати, 165 оздравени пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.529 тестирања, а регистрирани се 111 нови случаи со Ковид-19: Скопје – 83, Прилеп – 6, Велес – 5, Кавдарци – 4, Куманово, Тетово, Битола и Крива Паланка – по 2, Гостивар, Штип, Струмица, Кочани и Гевгелија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 15 лица од кои пет од Скопје (56г, 69г, 72г, 75г и 91г), по две од Кавадарци (64г и 84г) и Кичево (54г и 87г) и по едно починато лице од Велес (72г), Берово (56г), Гевгелија (64г), Кочани (76г), Крива Паланка (61г) и Струмица (81г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Дополнително, согласно регистерот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој Термин”, пријавени се уште три починати лица, со датум на смрт од 09.09.2021 до 11.09.2021 година. Регистрирани се две лица од Дебар и едно лице од Гостивар на возраст од 56 до 82 години. Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 165 оздравени пациенти од: Скопје и Куманово – по 25, Штип – 21, Кавадарци – 18, Кочани – 13, Велес – 11, Битола и Свети Николе – по 10, Прилеп – 6, Охрид и Кратово – 5, Радовиш – 4, Пробиштип – 3, Гевгелија – 2, Кичево, Струга, Неготино, Ресен, Виница, Демир Хисар и Пехчево – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.324.894 тестирањана Ковид-19. Вкупниот број Ковид-19 дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 195.002, бројот на оздравени пациенти е 181.196, на починати е 6.849, а на активни случаи изнесува 6.957.

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1