ММС

Објавено на: 10/10/21 9:30 PM

Разводот не е лесен, но не е крај на светот! Болката нема да трае вечно, дајте си време!

Разводот не е лесен, срцето е „скршено“, но сепак не е крај на светот! Болката нема да трае вечно! Според истражувањето спроведено во The Journal of Positive Psychology, потребни се 11 недели за да се чувствувате подобро по раскинувањето. Но, сепак, потребни се 18 месеци за да се чувствувате подобро по разводот.
Секој од нас е посебна индивидуа и затоа процесите на тага се различни. Имајќи предвид дека љубовта е збунувачка емоција, крајот на секоја врска е уникатно искуство.
Постојат четири чекори што ќе ви помогнат да преболите некого:
Дајте си време
За некои, крајот на врската може да создаде болка како нивниот партнер да починал. Ако изгубите контакт и повеќе не ја гледате саканата личност, страшно е да го замислите животот без неа. Но, важно е да прифатите дека веќе нема да има таква личност во вашиот живот. Иако можеби ви се чини дека овој период брзо ќе помине ако сте зафатени со работа и луѓе, оваа фаза бара тага. Наместо да се обидувате да ги потиснете вашите чувства, дозволете си да ги почувствувате и ќе закрепнете побрзо.
Одвојте време за себе
Односите носат убаво време заедно, но и губење на фокусот со „јас“ и префрлување на „ние“. Крајот на врската носи единствена можност да разберете што сакате во вашиот живот, да пронајдете нешто само за вас. И покрај тоа што е клише, сепак,  „одвојте време за себе“. Пронајдете нови хоби, дружете се со пријателите, правете работи што прават да се чувствувате добро. Кога се фокусирате на себе, можете да внесете доза на самосвест во следната врска што ја немавте во претходната.
Не плашете се да побарате помош
Паровите ретко донесуваат одлука за крајот во исто време, обично едната страна е изненадена или шокирана. Покрај чувството на шок, постои и чувство на отфрлање, што е нормално, и покрај тоа, обично се поставуваат прашања за самопочит. Ако вашиот партнер јасно стави до знаење дека повеќе не сака врска со вас и дека нема шанси за помирување, прифатете го она што го зборува и секако фокусирајте се на себе. Само затоа што некој раскинал со вас, не значи дека не сте достојни за љубов. Направете се што можете за да се чувствувате подобро. Ова може да вклучува блокирање на таа личност од социјалните медиуми, но и фрлање подароци и споделени фотографии во ѓубре. Зборувајте за вашите чувства, но поставете граници затоа што можеби немате сила да разговарате за сите детали од вашата врска со пријателите и семејството. Сепак, разговорот за чувствата може да биде корисен и може да ви донесе поинаква перспектива.
Времето ги лечи сите рани
Можеби не сакате да го слушнете во овој болен момент, но времето навистина ги лекува сите рани. Со текот на времето, потсетувањата за вашата врска нема да бидат толку болни за вас, и за неколку месеци нема да ви предизвикаат никаква тага. Меѓутоа, ако негативните чувства не заздрават долго време, исто така можете да побарате стручна помош. Првата година е најтешка и важно е да се разберете себеси. Ќе има моменти на тага и носталгија, се разбира, но секогаш запомнете дека раскинувањето не е целосно ваша вина. Не ја прифаќајте вината за тоа, но во исто време обидете се да размислите што би можеле да направите поинаку. Ако љубовта повторно дојде, ќе влезете во врска како најдобра верзија од себе. Ќе можете да сакате уште повеќе.

Извор: www.svetplus.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1