ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/9/21 4:31 PM

Таа беше топла и полна со љубов: Пред да стане принцеза, Дајана била вработена како дадилка

Пред објавувањето на документарната серија за животот на принцезата Дијана, Мари Робертсон, првиот работодавец на војвотката, се сети на времето кога Лејди Ди работела за своето семејство.

Во 1980 година, Дијана се вработи како дадилка за момчето Патрик во американско семејство кое живееше во Лондон во тоа време. Мајката на момчето не знаеше дека осумнаесетгодишната девојка потекнува од славната британска аристократска лоза Спенсер и дека се забавува со принцот Чарлс, со кого ќе се венча во јули следната година, изјави таа за „Inside Edition“, пренесува “Daily Mail”.

Дијана работеше за семејството Робертсон само неколку месеци, три дена во неделата, и никој не беше свесен дека наскоро ќе се соочи со глобалната популарност што ќе ја добие со приклучувањето во кралското семејство.

„Кога Дијана дојде во нашето семејство како срамежлива 18-годишна дадилка, имаше многу мало животно искуство, но знаеше како да работи со деца, така што совршено ја заврши својата работа“, рече оваа деловна жена, потсетувајќи како седела на подот со Патрик и била фокусирана само на него.

Помеѓу смени, за кои и плаќале само пет долари на час, тренирала како медицинска сестра. Робертсон дозна за аристократското потекло на Дијана дури кога забележа толпа папараци пред куќата кои ја следеа поради веридбата со принцот Чарлс.

“Дијана беше многу внимателна, сметам дека е нејзината најсилна карактеристика. Сакаше да ги прегрне луѓето, да им даде допир”, рекол Робертсон и открил дека принцезата била топла, полна со доверба и љубов.

„Продолживме да се допишуваме во следните 16 години“, рече таа, откривајќи дека Дијана и испратила десетина писма и честитки во текот на сите тие години, дури сакајќи нејзиното семејство да го посети кралското семејство.

Дијана почина во сообраќајна несреќа во 1997 година кога бегаше од папараците, а Роберстон го опишува нејзиниот погреб како најтажниот и најболниот час во животот.

Извор: Курир.рс

Фото: Профимедиа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7