ММС

Објавено на: 10/9/21 2:40 PM

Цел Либан нема струја, шест милиони луѓе со денови во мрак

Либан нема централно произведена електрична енергија откако двете најголеми електрани во земјата беа затворени поради недостаток на гориво, пренесува Daily Mail.

„Либанската електрична мрежа целосно се затвори денеска на пладне и најверојатно нема да работи до следниот понеделник или неколку дена“, потврди денеска владин претставник.

Термоцентралата беше затворена откако во петокот запре фабриката во Деир Амар, поради наводно исцрпените резерви на дизел.

Производството на енергија во земјата падна под 200 мегавати – доволно за напојување на само 5.000 куќи.

Официјалниот претставник рече дека државната компанија за електрична енергија ќе се обиде да ја искористи воената резерва за мазут за привремено управување со електраните, но тоа нема да се случи во блиска иднина, пренесува Дејли Меил.

Во јули, земја од шест милиони луѓе преговараше за прекин на договорот со Ирак во очајнички обид да ги ублажи исчезнувањата и недостатокот на основни резерви.

Недостатокот предизвика огромни редици за основните стоки. Многу Либанци обично се потпираат на приватни генератори кои работат на дизел гориво, иако тоа сега недостасува.

Земјата беше парализирана од економската криза, која се продлабочи со засушување на залихите на увезено гориво. Либанската валута потона за 90 проценти од 2019 година. Жителите прибегнаа кон користење скапи акции на црниот пазар, бидејќи стотици локални продавници и бизниси се распаднаа.

Повремено, луѓето стоеја во редици долги километри за да наполнат гориво со своите возила, што доведе до хаотични сцени.

Извор: Нова.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1