ММС

Објавено на: 10/9/21 11:44 AM

Има само девет позитивни вработени и шест деца во градинките, нема потреба од скрининг, рече министерката Шахпаска

Министерската за труд и социјала, Јафгода Шахпаска на состанокот во просториите на Канал77,  мегу другото беше прашана каква е состојбата во градинките и дали и во нив ќе има скрининг како во училиштата, за што рече:

-Не. Во градинките состојбата е стабилна. Има само девет позитивни вработени и само шест деца, што значи дека состојбата е стабилна.  Значајно е што 76 проценти од вработените во градинките се вакцинирани, а тоа се веќе европски стандарди за степенот на вакцинација и тоа говори за општествената одговорност за грижта за личното иколективното здравје. Се почитуваат протоколите и за тоа би сакала да им оддадам признание, рече министерката.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1