ММС

Објавено на: 10/8/21 8:15 PM

Често ми крвареше носот од хемотерапијата – Шенон Доерти искрено за борбата со ракот

Актерката Шенон Доерти зборуваше на Инстаграм за нејзината борба со ракот на дојката и објави фотографија на која се гледа како изгледа без коса.

Шенон објави селфи фотографија и покажа како изгледа нејзината тешка битка со ракот. Поради хемотерапија, таа ја загуби косата и честопати имаше проблем со крварење од носот.

„По повод месецот на подигнување на свеста за ракот на дојката, би сакал да споделам повеќе со вас за моето патување од прва до втора дијагноза. Дали е се убаво? Не, но тоа е искрено и го споделувам со надеж дека ќе ги едуцирам луѓето и ќе им дадам малку подобра идеја за тоа како изгледа ракот. Се надевам дека со овој пост, ќе апелирам до другите редовно да одат на мамографија и да го надминат стравот од можни лоши резултати. Ми беше дијагностициран рак на дојка во 2015 година. Бев подложена на мастектомија, хемотерапија и зрачење. „Носот често ми крвареше од хемотерапија“, напиша 50-годишната актерка.

„Не знам дали некој од вас го доживеал ова. Се забавував облекувајќи смешни пижами што ми ги подари мојот пријател Кристи. Дали тие всушност ми го подобрија расположението? Да! Изгледав смешно и се смеев. Хуморот ми помогна да го надминам она што изгледаше невозможно. „Се надевам дека сите ќе успееме да најдеме хумор во невозможни ситуации“, додаде таа.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ShannenDoherty (@theshando)

Во февруари 2020 година, Шенон откри дека болеста е во четврта фаза – три години откако рече дека нејзината прва борба со ракот заврши со ремисија на болеста. Таа неодамна зборуваше за својата болест во емисијата „Добро утро Америка“.

„Никогаш не сакам да се однесувам или да дејствувам како да умирам“, рече меѓу другото актерката.

Извор: Нова.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1