ММС

Објавено на: 10/8/21 2:28 PM

Чао Торино! Се гледаме догодина на Евросонг!

Со победата на групата Манескин во мај во Ротердам, Италија стана следниот домаќин на престижното натпреварување за избор на најдобра песна на Евровизија, а сега е донесена и конечна одлука во кој град од оваа земја ќе се одржи натпреварот.

Евровизија 2022 ќе се одржи во Торино. Како што и официјално е објавено на Твитер, првата полуфинална вечер ќе се одржи на 10 -ти мај, а втората на 12-ти. Финалето пак, е закажано за 14-ти мај.

Торино е третиот италијански град кој ќе биде домаќин на Евровизија, откако во 1965-та година оваа манифестација се одржа во Неапол, а потоа во 1991-та во Рим.

Организаторите соопштија дека Изборот за песна на Евровизија ќе се одржи на Олимпискиот стадион во Торино.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1