ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/7/21 7:28 PM

Крофни со два вида чоколадо и ореви

Состојки:

– 280 гр брашно

– 40 гр шеќер

– 1/2 лажичка сол

– 1 јајце

– 120 мл млеко

– 40 гр стопен путер

– 7 гр сув квасец

и уште…

– 100 гр темно чоколадо

– 100 гр бело чоколадо

– сецкани бадеми, ореви, лешници, по желба

Подготовка:

Измешајте брашно, шеќер и сол во еден сад.

Во друг сад додадете млако млеко, јајце, стопен путер и квасец. Добро промешајте и додадете во првиот сад со брашното. обединете се убаво.

Потоа додадете малку масло и месете го тестото околу пет минути, а потоа оставете го да нарасне час и половина до два.

После тоа, малку премачкајте ја површината и развлечете го тестото со сукало до дебелина на прстот.

Користејќи поголема чаша, вадете од тестото, користејќи помало направете отвор во средината. Оставете ги крофните да отстојат 30 минути. Пржете на умерена температура.

Кога крофните ќе бидат готови и малку оладени, прелијте ги, со растопени на пареа, темно или бело чоколадо, и посипете со сецкани бадеми, ореви, лешници, по желба.

Извор: Рс.н1инфо.ком

Фото: Shutterstock


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7