ММС

Објавено на: 10/7/21 7:42 AM

(Видео) Силен земјотрес ја тресеше Далмација

Вчера вечерта, неколку минути пред 22 часот, земјотрес ја погоди Далмација. Сеизмолошката служба објави дека земјотресот бил со интензитет од 4,6 степени според Рихтеровата скала.


Првата информација од веб -страницата на ЕМСЦ беше дека јачината на земјотресот беше 5,1 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот бил во Бушко Езеро во БиХ. По првиот силен, следуваа неколку послаби.

Земјотресот е почувствуван во Сплит, Макарска, Шибеник, Сињ, Имотски, но и на островот Хвар и во Босна и Херцеговина. Епицентарот на длабочина од пет километри.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1