ММС

Објавено на: 10/6/21 8:28 PM

Кога ќе умрам, парите дајте им ги на мојот сопруг и син – Пред смртта Марина Туцаковиќ ги побарала должниците

Еден месец пред да почине, Марина Туцаковиќ ги повикала блиски соработници од сцената кои и должеа пари со години и побара од нив да им ги дадат парите на нејзиното семејство, дознава Курир.рс.

Според зборовите на една пејачка која во тоа време разговарала со текстописецот, таа била свесна дека се ближи крајот и се обидувала на секој начин финансиски да го обезбеди својот син Милан Лача Радуловиќ и нејзиниот сопруг Александар Фута Радуловиќ. Меѓу другото, таа и рекла да не се лути на никого од сцената, но дека факт е дека многумина згрешиле против неа. – Марина не сакаше јавно да зборува за тоа, но се знае дека многумина од сцената и должеа пари. Ова не се мали количини. Кога разговарав со неа за текстот за новата песна, таа ми рече дека се чувствува лошо и дека не верува дека ќе може да пишува текстови за мене, па ми рече да му се јавам на нејзиниот син Лача да напише песна за мене. Таа беше свесна дека нема да живее долго и сакаше да ја пренесе работата на својот син. Потоа ми рече дека е огорчена од многумина, но дека не е во состојба да наплати долгови од пејачите, бидејќи сите се правеа луди – рекол соговорникот.

Туцаковиќ, како што рекла таа, ги повикала сите должници пред нејзината смрт и ги молела барем да им ги дадат парите на нејзиното семејство.

– Нема да кажам кои се овие луѓе, ова се многу познати имиња. Марина и порано ги молеше да и платат за стиховите, но тие се правеа како луди. И на крајот, толку болна и исцрпена, им се јавила на некои од нив и им рекла дека кога ќе помине короната и ќе почнат да работат, на сопругот и синот да им ги дадат парите што ги должат. Се разбира, тие ветија дека ќе го сторат тоа, како и многупати досега. Ако тоа не се случи, ја поддржувам одлуката Лача јавно да каже кој и колку и должел на Марина за песните – завршува соговорникот.

Да потсетиме, Лача пред неколку месеци рече дека е во конфликт со Светлана Цеца Ражнатовиќ токму поради пари. Таа не му должела пари, но тој се нервирал што Цеца му напиша во порака дека неговите текстови се скапи како Марина да ги напишала.

Исто така, познато е дека Аца Лукас долго време беше во спор со Фута и Марина поради пари. Тие еднаш го тужеа пејачот за парите што тврдеше дека им ги должи за една турнеја. Судот тогаш пресуди во нивна корист, но како што еднаш изјави Марина, Лукас никогаш не плати за тоа.

– Кога правеа турнеја, Фута мораше да позајми пари за да ги исплати однапред, а договорот беше дека кога се ќе заврши, ќе го даде договорениот дел од парите од концертот. Сумата беше многу голема, тој никогаш не го стори тоа, го слушам како вели дека и дал на раце, да, сигурно – рекла еднаш Туцаковиќ.

Извор: Курир.рс

Фото: Ана Паунковиќ, Филип Плавчиќ


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1