ММС

Објавено на: 10/6/21 2:18 PM

Ја претепала,па и скршила два вратни пршлени на љубовницата на сопругот – Како пејачката Силвана Арменулиќ ги решавала проблемите во бракот со Радмило

Пејачката Силвана Арменулиќ е една од најубавите дами во поранешна Југославија, а нејзиниот приватен живот со сопругот Радмило, славен тренер за тенис, со години ги исполнува насловните страници, особено се памети познатата сцена, како се справила со тогашната љубовница на нејзиниот сопруг, Лепосава Јанков. Како што се пишувало тогаш, Силвана и нанела тешки телесни повреди на Лепосава, а на социјалните мрежи се појави и извадок од тогашниот весник.

Во летото 1971 година, Силвана ја претепала својата љубовница на Радмило и против неа била поведена кривична постапка. Лепосава во тоа време била поштенски службеник.

„Силвана го пресретна нејзиниот сопруг и неговата љубовница додека беа во неговиот автомобил. Таа ги следела некое време, а потоа со нејзиниот автомобил налетала на автомобилот на нејзиниот сопруг и ги запре.  Бесна Силвана истрча од автомобилот, ја извлече од автомобилот љубовницата на нејзиниот сопруг, Лепосава Јанков и така ја зграпчила со раце што несреќната жена се здоби со тешки повреди на ‘рбетот“, пишувало тогаш.

Силвана секогаш зборувала со омраза за љубовницата на нејзиниот сопруг.

„Не сакам да и го споменувам името на таа жена, која се обидува да се рекламира напаѓајќи ме. Зарем не е доста што таа три ипол години влегувала во мојата куќа? Јас на концерт, таа во станот. Сакаше дури и да ми го земе детето “, изјавила тогаш Силвана.

Лепосава еднаш зборувала за повредите што ги здобила по таа средба.

„Се враќав со Радмило од мојот роденден. Кога стигнавме пред мојата куќа, Златан Илиќ излезе да не извести дека Силвана чека од 11 часот и дека ќе ме убие. Радмило го сврте автомобилот и отиде до улицата каде што живее Илиќ. Сите тројца се сретнавме таму. По договарање, сепак одлучивме да спијам во мојот стан. Пред куќата, одеднаш се појави „каприто“ на Силвана и не удри полека. Радмило скокна од автомобилот за да види што се случило. Силвана трчаше бесно, сите врати освен онаа до воланот беа заклучени. Силвана влезе во автомобилот токму преку таа врата. Вресна дека ќе ми ги извади очите. Ја свртев главата и ја ставив раката над очите. Другата рака ми беше стисната. Златан Илиќ мислеше дека тоа е рака на Силвана и цврсто ја држеше. Ме влечеше за коса, додека Радмило ја извлекуваше од автомобилот. Таа не ме пушташе. Траеше тоа неколку минути. Сите беа врз мене “.

По пристигнувањето во болницата „Драгиша Мишовиќ“, Лепосава Јанков добила потврда дека и се повредени двата вратни пршлени.

Извор: nova.rs

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1