ММС

Објавено на: 10/5/21 3:16 PM

Од чистачка до милионерка – Која беше и колку е богата Светлана Кривоногих, љубовницата на Путин

Милиони протечени документи објавени од најголемата светска истражувачка мрежа ICIJ, наречена „Пандорини документи“, открија како луѓето блиски до рускиот претседател Владимир Путин работеле преку офшор компании. Исто така, постои сомневање дека тие работеле во негово име. Најмногу внимание се посветува на купување луксузен стан во Монако, чиј купувач е Светлана Кривоногих од Русија, за која некои медиуми тврдат дека е љубовница на Владимир Путин, која купила стан во вредност од 3,6 милиони евра во 2003 година. Станува збор за имот на четврти кат од луксузна зграда, со две паркинг места и можност за користење на базенот.
Еден од ретките преостанати независни медиуми во Русија, веб -страницата за истражување „Проект“, ја идентификуваше Светлана Кривоногих како втората скриена сопственичка на омилениот скијачки центар Путин, Игора. Дека ова е едно од омилените места на претседателот на Русија, говори и фактот дека таму се ожени неговата ќерка Катарина. Нејзиниот сопруг – Кирил Шамовалов е син на долгогодишен пријател на Владимир Путин, кој исто така е акционер во банката на Русија. Целиот имот е купен преку комплицирана мрежа офшор компании, но се поставува прашањето од каде Светлана Кривоногих ги добила парите за тоа.

Нејзиното потекло е скромно, пораснала во заеднички стан, делејќи кујна и бања со пет семејства, била студент по бизнис и работела како чистачка во продавница.
„Нејзиното семејство немало пари, а откако завршила средно училиште извесно време работела како чистачка во продавница. Студентите на Универзитетот за економија и финансии не сае сеќаваат на неа, само креваат раменици, ниту дека ја виделе на предавање или на церемонија на дипломирање, изјавил пријател на Светлана.
Кривоногих дипломирала во 2000 година, приближно во истиот период кога нејзиниот живот почнал драстично да се менува. Таа го напуштила својот стан со нејзината мајка и станала сопственик на резиденцијата на најбараната локација во Санкт Петербург, пишува „Проект медиа“. Денес, според проценките на „Проектот“, семејството Кривоногих поседува недвижен имот во Санкт Петербург, Москва и Сочи, кои се проценуваат на повеќе од 1,1 милијарди рубли.
Истата веб -страница во 2020 година објави дека Кривоногих станала блиска со Путин додека тој бил заменик -градоначалник на Санкт Петербург кон крајот на 1990 -тите, кога таа наводно станала негова љубовница.
Во март 2003 година, Светлана родила ќерка, Елизабета или Луиз. „Проектот“ тврдеше дека Путин е таткото на Луиз, но Кремљ не го коментираше тоа. Путин го крие својот приватен живот. Познато е само дека има две ќерки со поранешната сопруга Људмила, Маша и Катарина, а се се разведе во 2013 година.
Гардијан предупредува дека приказната за Светлана Кривоногих и Владимир Путин е многу подалекусежна од вообичаениот интерес за љубовниот живот на претседателот на државата. Фокусот е на проневерата на пари и како, според податоците од весниците на Пандора, луѓето од потесниот круг на претседателот го користеле Монако како дискретно седиште за нивните финансиски работи. Во прилог на тоа зборува фактот дека Владимир Путин и принцот Алберт – владетелот на Монако, имаат одлични односи.

Збогатувањето на пријателите на Путин започна за време на неговиот прв мандат во Кремљ, во време кога претседателот јавно им објавуваше војна на олигарсите. Тој беше против бизнисмени кои се збогатија во 90 -тите години и кои себеси се сметаа за, како што рече тогаш Путин, богови. Во последниве години, рускиот претседател се жалеше на непатриотски тајкуни кои ги кријат своите пари на море.

Извор: mondo.rs

Фото: europa.today.it


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1