ММС

Објавено на: 10/4/21 8:34 PM

(ВИДЕО) Сакам да работам бидејќи ќе продолжам да се борам да останам жива – Шенон Доерти за ракот на дојка

Шанон Доерти не планира да се откаже од борбата против ракот на дојката во четвртиот стадиум.

„Никогаш не сакам да се однесувам или да работам како да умирам“, рече 50-годишната актерка позната по улогите во серијата Беверли Хилс, 90210 и „Charmed“, гостувајќи во емисијата „Добро утро Америка“.

„Само сакам да работам затоа што ќе продолжам да се борам за да останам жива“, додала таа, објаснувајќи дека не и се допаѓа идејата да состави последен список со желби.

Доерти откри дека болеста е во четврта фаза во февруари 2020 година – три години откако рече дека првата битка со ракот влегла во ремисија. Актерката рече дека е зафатена со „животот“ овие денови и дека „поминува многу време со пријателите и семејството“, како и продолжува да работи.

“Многу луѓе на кои им е дијагностицирана фаза 4 се отпишани на некој начин. Се претпоставува дека не можат да работат или не можат да работат со полн капацитет, и тоа не е точно”, рекла Доерти.

„Тоа е нешто што би сакала луѓето да престанат да претпоставуваат и да ни дадат шанса да им докажеме дека не се во право“, заклучила таа.

На актерката за прв пат и беше дијагностициран рак на дојка во март 2015 година, а беше подложена на мастектомија во мај 2016 година.

Извор: Индекс.хр


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1