ММС

Објавено на: 10/4/21 3:00 PM

10 работи кои се забранети во Јапонија

Во Јапонија, од странците не се очекува да бидат запознаени со јапонската етика, но доколку познавате некои основи, ќе ви биде полесно да се прилагодите и да избегнувате гафови.

10 работи кои се забранети во Јапонија:

Ако користите стапчиња за јадење наместо вилушка, треба да го знаете ова
Јапонците ќе бидат импресионирани ако користите стапчиња за јадење за време на ручекот. Но, никогаш не ги ставајте стапчиња вертикално во чинија со ориз – ова потсетува на погребен ритуал. Ако треба да ги оставите, секогаш користете држач за стапчиња до чинијата. Избегнувајте користење стапчиња за јадење за додавање храна на туѓи стапчиња, бидејќи ова е уште едно табу. Кога споделувате оброци, користете стапчиња за јадење за да земете храна и ставете ја на чинија пред да ја јадете. И не ги тријте стапчињата заедно – грубо е.

Кога ќе влезете во нечиј дом, соблечете се ги обувките. Истото важи и за храмовте, училиштата и индивидуалните ресторани
Јапонците сметаат дека чевлите се валкани и често нудат влечки за носење низ куќата. Некои ресторани кои јадат на душеци поставени на подот, исто така го следат правилото за соблекување, но тие не нудат влечки. Освен кога одите во тоалет, ќе ве чекаат влечки за тоалет.

Во Јапонија, границата никогаш не се преминува, т.е. не се оди „преку граница“
Јапонија е неверојатно организирана земја. Ако има ред во редот, мора да го почитувате. Кога чекате воз, треба да се качите на линија. Возот ќе застане точно пред вас, ќе ја отвори вратата за да можете да влезете без буткање.

Избегнувајте јадење брза храна
Во Јапонија, луѓето обично не јадат и не пијат додека се во движење, на улица. Брзата храна што се продава на улични тезги се јаде стоејќи на одредени места (честопати означени со линии на тротоарот). Пијалоците купени од голем број автомати достапни на јавни места исто така се конзумираат веднаш, а конзерва или шише се фрлаат во корпата за рециклирање веднаш до машината. Слично на тоа, јадењето или пиењето во јавниот превоз се смета за лошо однесување, но исклучок е направен кај возовите на долги релации.

Не влегувајте во бањата без туш
Повеќето јапонски куќи имаат када која честопати е веќе исполнета со загреана вода. Тие се резервирани за релаксација, а не за миење на телото. Оваа традиционална јапонска када наречена фуро често има квадратна форма и од таа причина е помала, но подлабока од конвенционалната западна када. Пред да влезете во кадата, треба да се истуширате темелно со туш што обично се наоѓа во близина. Ако посетите јавна бања или онсен, истото правило за „прв туш“ е потребно пред да влезете во заедничката бања. За онсен важат и други правила: Костимите за капење не се дозволени, косата треба да биде врзана за да не се допира во водата за капење, никогаш не дозволувајте крпата да ја допре водата и не пливајте во онсен.

Никогаш не празнете го носот во јавност
Јавното празнење на носот во Јапонија се смета за непристојно. Најдете бања или друго приватно место ако треба да се грижите за течење на носот. Вообичаено е да се видат луѓе кои носат маски за лице во јавност, особено во зима. Ова значи дека имаат настинка и сакаат да избегнат ширење бактерии и заразување на други (или сакаат да избегнат да ги фатат). Овие маски можете да ги купите во различни бои и дезени, а тие се – во суштина – моден тренд во моментов.

Не оставајте бакшиш во ресторан
За разлика од остатокот на светот каде што гратисот е задолжителен, Јапонија нема култура на давање бакшиш, а оставањето бакшиш може дури и да се разбере како навреда. Услугата е вклучена во сметката во рестораните. Ако оставите неколку монети на масата и келнерот сигурно ќе трча по вас за да ви ја врати заборавената промена!

Избегнувајте разговор по телефон на јавен превоз
Јапонците имаат тенденција да ги користат мобилните телефони дискретно и ќе ги скратат телефонските разговори на неколку реченици што ќе ги кажат тивко. Додека патуваат со јавен превоз, многу луѓе се зафатени на телефон за да разменуваат текстуални пораки, да слушаат музика, да гледаат видеа или да читаат, но телефонските повици се многу ретки.

Никогаш не покажувајте ништо јавно и спуштете го гласот
Укажувањето на луѓе или работи во Јапонија се смета за непристојно. Наместо да покажат со прст кон нешто, Јапонците нежно мавтаат со раката кон она што сакаат да го покажат. Кога ќе помислат на себе, луѓето ќе го допрат носот со показалецот, наместо да покажуваат кон себе. Исто така, се смета за лош начин да се користат стапчиња за да се покаже нешто. На ист начин, манирите во голема мера влијаат на секој тип комуникација, а кревањето глас во лутина или недоразбирање е главно табу.

Тетоважите се уште се табу за нив
Иако тетоважите се речиси нормални, во многу западни земји, тие сепак во голема мера се сметаат за табу во Јапонија. Иако се припишува на нивната историска поврзаност со организираниот криминал, официјалниот одговор е нејасен. Во секој случај, ако имате видливи тетоважи, треба да очекувате да ви биде забрането од традиционалниот јапонски онсен. Вашите видливи тетоважи, исто така, треба да бидат скриени во секој базен или теретана. Се разбира, постојат исклучоци од сите овие правила, но вреди да се распрашате однапред дали планирате да го посетите базенот, салата или онсен и да имате видливи тетоважи. Некои хотели ќе ви обезбедат маица во стил на одело за покривање на вашите тетоважи.

Преземено од: https://stil.kurir.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1