ММС

Објавено на: 10/4/21 7:53 AM

Јас и Филип имаме многу среќни моменти – Кралицата Елизабета прв пат се обрати по смртта на принцот

Кралицата Елизабета (95) за прв пат зборуваше за нејзиниот покоен сопруг Филип, кој почина во април на 100 години. Елизабета им се обрати на членовите на шкотскиот парламент на инаугурацијата на новата сесија, која беше придружена од принцот Чарлс и Камила.

– Веќе зборував за мојата длабока и вечна наклонетост кон оваа прекрасна земја и за многуте среќни спомени што јас и принцот Филип ги имавме во неа. Често се вели дека луѓето се тие што прават место. И има места каде што ова е поважно отколку во Шкотска, како што имавме можност да видиме во последно време – рече кралицата, додавајќи дека и покрај тешките околности со кои многумина се сретнале во последните 18 месеци, може да се видат безброј примери на издржливост и добра волја.
Следниот месец, Британија ќе биде домаќин на климатскиот самит COP26 во Шкотска, што британските власти го сметаат за последна шанса да ги посветат светските лидери да ги насочат целите за намалување на емисиите на стакленички гасови во следната деценија.

– Почетокот на новата седница на парламентот е време за обновување и свежо размислување и дава можност да гледаме кон иднината и кон нашите идни генерации. Следниот месец ќе присуствувам на настаните COP26 во Глазгов. Додека лидерите се собираат за да се справат со предизвиците на климатските промени, очите на светот ќе бидат вперени кон Обединетото Кралство, а особено Шкотска. Шкотскиот парламент, како и сите парламенти, има клучна улога за создавање подобра и поздрава иднина за сите нас, но и за вклучување на луѓето што ги претставуваат, особено нашите млади луѓе – рече кралицата Елизабета.

Иако независноста на Шкотска се смета за политичко прашање за кое кралицата не треба да зазема јавен став, нејзините топли зборови за Шкотска понекогаш се прикажуваат во медиумите како дел од офанзивата за убедување на Шкотите да останат во Обединетото Кралство. Шкотска е дел од Обединетото Кралство повеќе од 300 години, а од 1999 година има свој парламент и автономија.

Извор: vecernji.hr


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1