ММС

Објавено на: 10/3/21 8:36 PM

Виолетов рај: Напиток кој ќе ги отстрани лошите бактерии од вашето тело

Јадењето здраво значи јадење кисела и алкална храна во правилни пропорции. Во модерната исхрана, сепак, преовладува храната што создава киселина во телото. Пијалокот „Виолетов рај“ ќе ви помогне да ја намалите киселоста и да го исчистите телото од бактерии.

Сокот или пијалакот направен од сурови состојки не се препорачува да се пие навечер бидејќи телото нема да има доволно време да ги свари. Суровата храна е строго резервирана за тој ден.

Вечерта, пијте чај, и ако сакате нешто поконкретно, нека биде домашна супа. Во однос на хранливата содржина, домашните супи не заостануваат многу зад соковите, а телото полесно ќе ги апсорбира.

За да ја намалите киселоста во телото, ќе ви помогне сокот „Виолетов рај“, кој лесно можете да го направите сами. Прекрасниот вкус на анасон што го дава сокот од анасон оди добро со слатко црно или црвено грозје. Црвената зелка има антибактериско дејство и му дава на пијалокот кралска виолетова боја.

За подготовка на сок што ќе ја намали киселоста во телото, или ќе делува алкално, најважно е овошјето да е зрело. Ако користите органски одгледуван зеленчук, не мора да го лупите, особено ако е млад и мек.

Состојки за сокот „Виолетов рај“:

– ¼ мала црвена зелка

– 1 мал анасон

– 200 грама црно или црвено грозје

– 1 лимон за сервирање

Постапка:

  1. Исечете ја црвенаta зелка, а потоа, попречно како лисја, исечете ја на поголеми парчиња. Ставете ја во соковник.
  2. Исечете го анасон на четвртини, додадете го во сокот од зелка, а потоа додадете го грозјето.

3. На крајот истурете сок од лимон по вкус. Промешајте добро и истурете во чаша.

Преземено од: zadovoljna.dnevnik.h


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1