ММС

Објавено на: 10/3/21 3:40 PM

Осум мртви откако авион се сруши врз празна зграда во Милано

Авион кој летал кон Сардинија удрил во празна зграда во близина на Милано. Сите седум патници загинаа, вклучително и дете и пилот.

Во тек е идентификација на телото и увид на лице место. Според Раи њуз, пилотот бил германски државјанин, а меѓу патниците биле и француски државјани.

Авионот полетал од аеродромот Линате во Милано и се урнал во миланската област Сан Донато, на кратко растојание од аеродромот.

Во авионот имало 8 лица: пилот, копилот, пет возрасни и едно дете. Според првите информации, станува збор за авион „Пипер Пилатус ПЦ-12“, во кој можат да се сместат до девет лица.

Преземено од: https://www.index.hr/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1