ММС

Објавено на: 10/3/21 2:53 PM

Казна и до 65.000 евра – 9 необични закони во Германија

Ако не сте алергични на оси, не ги убивајте и бидете внимателни ако одлучите да ги тепате со перници. Исто така, полицијата мора да ја перисирате, и има одредено време кога не смеете да фрлате шишиња во канти за рециклирање.

Светот е полн со необични закони, па затоа е забрането да се џвака мастика во Сингапур, освен ако не е пропишано од лекар. Не е дозволено плукање, чистење нос или мокрење на јавни места.

Во Шри Ланка, би можеле да бидете казнети доколку одлучите да направите селфи со статуа на Буда, а многу карипски земји, како Барбадос, Света Луција и Свети Винсент, забрануваат носење облека за маскенбал. Дури и децата не носат таква облека.

Но, постојат повеќе необични закони,не мора нужно да одите на друг континент – доволно е да патувате во Германија.

Убивање оси
Ако убиете оса, Германците можат строго ќе ве казнат, цената за такво дело се движи до 65.000 евра во Бранденбург или „само“ 5.000 евра во Ренланд-Фалц. Ќе ви попуштат само ако сте алергични на оси. Иако убиството е забрането, казните речиси никогаш не се наплатуваат.

Пијани на велосипед
Возење велосипед под дејство на алкохол (1,6 проценти или повеќе) не е дозволено во Германија. Ако седнете на две тркала по нешто повеќе од едно пиво, може да ја изгубите возачката дозвола, па дури и да направите тест за психолошка проценка. Оние кои нема да го положат тестот, со години треба да докажуваат дека се ментално здрави, пред да си ја вратат возачката дозвола.

Протести под маската

Ако одлучите да протестирате во Германија, не правете го тоа со маска на лицето бидејќи тоа е забрането со закон. Ако ве види полицијата со маска, би можеле да ве уапсат. Прашањето е, дали ова се однесува на маски за цело лице, или не се препорачуваат оние против коронавирус?

Борба со перници
Перниците може да се сметаат за потенцијално или пасивно оружје, пишува Thelocal.de – исто како и панцирот, кој се користи за самоодбрана. Затоа, ако се борите со перници во Германија, бидете нежни за да не ве обвинат за напад.

Првао на прозор
Во Германија, секоја канцеларија мора да има прозорец за вработените да имаат доволно светлина. Ова е во согласност со правата на вработените на кои им е дозволено да работат само во безбедна средина.

Бушење во недела
Дали имате соседи кои бушат во недела? Па, во Германија, тоа не треба да ти се случи затоа што е нелегално. Покрај тоа, забрането е фрлање шишиња во канти за рециклирање кога сакате – не се препорачува за време на празниците.

Одбивање на оџачари
Според Thelocal.de, за оџачарите во Германија е полесно да влезат во куќата отколку за полицијата, бидејќи законот пропишува дека граѓаните не смеат да им го забранат пристапот. Во времето на Третиот Рајх, секој оџачар имал одредени куќи за кои бил задолжен, а негова обврска била да ги пријави потенцијално незаконските активности на граѓаните.

Со полицаец исклучиво на „Вие“
Полицијата во Германија мора да ја персирате – и точка. Непочитување на законот и редот, непристојните граѓани можат да ги чинат и до 600 евра. Затоа, мудро е да се знае разликата помеѓу „du“ и „Sie“ на германски јазик.

Пеење на првиот стих од химната
„Das Lied der Deutschen“ („Песна на Германците“) е национална химна, позната во светот како Deutschland, Deutschland über alles, која е прва од стиховите напишани од Август Хајнрих Хофман во 1841 година.

Но, бидејќи нацистичката партија на Хитлер ја искористи песната во согласност со својата идеологија и го протолкуваше првиот стих како „Германија мора да владее со целиот свет“, неговата употреба беше забранета поради негативната конотација.

Бидејќи Германците не сакаа да ја отфрлат песната бидејќи првично беше создадена во желбата за демократија, ја чуваат како национална химна, но ја оставија само третата строфа.

Преземено од: https://www.b92.net/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1