ММС

Објавено на: 10/1/21 2:39 PM

Не сакам мајка ми да плаче над мојот гроб – Гордана, сопруга на Тома Здравковиќ за прв пат прозборе за болеста на пејачот

Сопругата на Тома Здравковиќ, Гордана со многу емоции се присети на нејзиниот живот со легендарниот пејач и откри детали за кои досега ретко се зборувало.

Гоца и Тома се запознале во Канада, каде го добиле синот, Александар.  Дури сега Гоца откри зошто Здравковиќ всушност се преселил од Србија во Канада.
-Неговата цел беше да замине надвор од Србија, велејќи:„ Не можам да дозволам мајка ми да плаче над мојот гроб “. „ Ако ми се случи нешто, ќе ми се случи тука. Не сакам мајка ми да ме гледа болен таму.“ Му реков дека може да се излечи, но тој не веруваше. Поминавме низ пекол, од Чикаго, Торонто, посетивме многу лекари, болници … И постојано зборуваше:
„Никој не верува дека ќе закрепнам, само ти“.  Му реков дека мора да верува во себе, а дека јас само го поддржувам. Операцијата заврши и потоа се вративме во Србија. Преку таа болест, сфатив дека тој живее поинаков живот во себе. Ми рече: „Се што можеш да допреш со рака не е важно во животот. Животот се живее во момент, секој момент да ти биде убав. Не чекај нешто да заврши за да живееш “. Имаше многу непознати работи во него. Постојано поставуваше прашања: “Зошто е тоа така, кој го одредил, која е целта на животот?” Во тој поглед, тој се разликуваше од другите – вели Гордана и додава:

– Имаше емотивен набој што мораше на некој начин да го покаже, а тоа го направи преку музиката. Неговиот пијалок беше покрај кафеаната. Сите го карактеризираа како пијаница. Тој никогаш не бил таков. Тома пиеше поради друштвото, амбиентот, луѓето што ги познава. Никогаш не пиеше дома. Сфатив дека вистинските пијаници кога пијат, пијат насекаде. Сепак, тој не го правеше тоа. Така, сфатив дека тоа е дел од неговата работа. Но, кога си во кафеаната тоа не е само пијалок. Има жени, приказни, кавги, заљубување… Јас целосно го разбрав неговиот живот на поинаков начин. Тоа е неговиот живот, неговата работа. Го прифатив тоа  што го прави, како го прави и низ што минува. Сфатив дека тој без тоа не може. И јас само продолжив да го поддржував во тоа, изјавила таа.

ИЗвор и фото: www.kurir.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1