ММС

Објавено на: 10/1/21 9:23 AM

Шумахер не е мртов, но не може да комуницира, открива Пјеро Ферари

Се ближи осмата година од несреќата во која Михаел Шумахер се здоби со тешка повреда, која го закова на болнички кревет. И оттогаш до денес, речиси и да нема никакви информации за состојбата на легендарниот Формула 1 возач.

Семејството држи вистински „кинески ѕид“ околу Шумахер, не дозволува никаква вест за него да протече во медиумите, пристигнуваат само неколку индикации, а сега Пјеро Ферари, син на легендарниот Енцо Ферари, кој го создаде овој гигант на светскиот авомобилизам, откри во една реченица каква е состојбата на Махаел.

Пјеро зборуваше за деновите кога Шумахер ја ширеше славата на Црниот коњ и рече:

„Сакам да се сеќавам на денот кога Михаел беше на патеката. Тој беше едноставен, јасен, искрен и фер човек. Сакавме понекогаш да седиме дома и да разговараме за вино. „Михаел не е мртов, тој се уште е со нас, но не може да комуницира“, рече Ферари.

Потпретседателот на Фереро му даде поддршка на наследникот на Михаел, Мик Шумахер.

„Тој го гради својот пат во Формула 1 и ние целосно го поддржуваме. „Се надевам дека во 2022 година, тој ќе го натера својот болид да покаже што може да направи“, рече Пјеро Ферари.

Извор: Моззартспорт.ком


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1