ММС

Објавено на: 10/1/21 8:21 AM

Верверичка сокрила повеќе од 70 килограми ореви во автомобил – Сопственикот морал да го извади предниот дел за да ги исчисти

Жолто -црни лушпи од орев го исполниле секој милиметар слободен простор во хаубата на џипот на Фишер – под браникот, помеѓу деловите на моторот и во секоја празнина.

Били Фишер се вратил порано овој месец од службено патување и го нашол она што го наоѓа повеќе или помалку секоја година во тоа време. Во времето кога зрее оревот на соседот, крзнениот посетител упорно ја избира неговата хауба како остава, шпајз за зимата.

Од 2013 година, Фишер (56) се соочува со чудна појава на секои две години – циклусот на зреење на ореви без грешка резултира со преполна хауба на неговиот Шевролет Ванлес благодарение на една црвена верверица.

„Имам други возила паркирани многу блиску до тоа дрво, и тоа секогаш е мојот џип“, рече Фишер во интервју за „Вашингтон пост“. „Дури и намерно се паркирав на улица, што е можно подалеку од оревот, но тие сепак го наоѓаат мојот Аванлаш и таму ги кријат оревите.

Меѓутоа, оваа година верверицата ги собори сите рекорди: го наполни џипот на Фишер со 70 килограми ореви.

Една студија од 2000 година од Велика Британија за навиките за хранење на црвените верверички покажа дека тие често закопуваат конуси, кикирики, ореви и лешници, а на високи места кријат овошје, габи и коски. Студија спроведена во 2017 година од истражувачи од Универзитетот во Калифорнија во Беркли, покажа дека верверичките се „собирачи на големо“, што значи дека тие го одделуваат секој вид храна и ги кријат на различни места додека се подготвуваат за постудените месеци кога залихите се послаби.

Тие “го максимизираат наоѓањето на нивните кутии со храна и ја минимизираат загубата ако некој ги “ограби”, се наведува во студијата од 2017 година.

Црвената верверица која правела кутии во близина на Фишер се сретна со „човек крадец“, кого таа не можеше да го надмудри.

Фишер се навикна на ова однесување. Тој знае дека кога навртките почнуваат да паѓаат на земја, време е да го проверите моторот пред да го вклучите автомобилот. Тој претпоставува дека верверицата го избира џипот поради лесниот пристап. Поминува низ „задниот дел, по шините на рамката, а потоа и во моторниот простор“, рече Фишер, додавајќи дека има многу простор под хаубата.

Оваа година, Фишер исчисти некои ореви од својот камион пред да тргне пред неколку недели. Кога се вратил на 17 септември, пронашол илјадници ореви во возилото – повеќе отколку што некогаш видел.

“Верверичката постави рекорд. Најмногу што некогаш извадив беше четири или пет кофи од шест галони. Оваа година беа седум”, рекол тој.

Тој извади пет кофи сам од хаубата. Доволно ореви се заглавени зад браникот за да наполните уште две кофи. Фишер рекол дека морал да ги симне браниците од џипот за да ги извади оревите.

Извор: Курир.рс

Фото: Профимедиа, Фејсбук-Бил Фишер


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1