ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/28/21 8:17 AM

Зад решетки – Музичарот Ар Кели осуден за рекетирање и злоставување малолетнички

Поротата го прогласи музичарот Ар Кели за виновен за рекетирање и трговија со секс по судењето во кое обвинителството го претстави како безмилосен предатор кој злоставувал млади девојки.

Комисијата составена од седум мажи и пет жени започна да ја носи одлуката во петокот попладне, по завршните зборови на крајот од исцрпувачкото судење проследено со шокантни сведоштва.

54-годишниот пејач е обвинет за водење криминални потфати од Чикаго, каде регрутирал девојчиња и сексуално и ментално ги злоупотребувал, пренесува Си-Ен-Ен.

Пејачката се соочи со девет обвиненија, од кои едното е за рекетирање, и 14 за разни видови сексуална експлоатација на деца, киднапирање, поткуп и сексуална трговија.

Пејачот се соочува со повеќедецениска затворска казна што ќе му биде соопштена на 4 мај.

Пресудата беше донесена 13 години откако пејачот Р. Кели (цело име Роберт Силвестер Кели) беше обвинет за детска порнографија на суд во Илиноис. Неговиот бранител посочи дека тие размислуваат да поднесат жалба против пресудата.

Против него сведочеа 45 заштитени сведоци, меѓу нив беше и познатата пејачка Алаја, која трагично загина во 2001 година. Имала 15 години во 1994 година, кога се омажила за Кели, но тој фалсификувал весници во кои пишува дека има 18 години.

Стефани, една од сведоците посочи за време на судењето дека пејачката ја малтретирала кога имала 17 години и снимила додека имале односи.

Соња, уште еден сведок, сведочеше дека Кели ја поканила на патување во Чикаго во 2003 година кога имала 21 година, но тој ја заклучил во соба и ја држел како затвореник и ја нападнал.

Друг сведок сведочеше дека еднаш се обидел да ја задави.

Сведок по име Џејн посочи дека била во врска со пејачот, но дека со текот на времето тој почнал да ја малтретира и тепа. Во 2015 година, таа му рече дека мора да се врати во Флорида за да заврши училиште.

Две години подоцна, таа забремени, но Кели, како што сведочеше, ја принуди да абортира.

Кели се соочува со повеќе обвиненија. Тој чека судење за детска порнографија во Илиноис. Во Минесота, тој се соочува со обвиненија за справување со организиран криминал.

Извор: Блиц.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1