ММС

Објавено на: 09/24/21 5:46 PM

Абортирав, не можев да обезбедам дом за детето – Познатата Актерка ја откри најмрачната тајна

Познатата Ума Турман ја призна својата најмрачна тајна во отворено писмо во кое ја критикува забраната за абортус во Тексас. Актерката откри дека абортирала во доцните тинејџерски години, пишувајќи дека „ќе светне малку светлина, допирајќи до жените и девојките кои можеби се срамат од кои не можат да се заштитат“.

Законот е уште една дискриминаторска алатка против оние кои економски не се во предност, но често и против нивните партнери. Жените и децата од богатите семејства го задржуваат правото на избор, не ризикуваат многу. Ме боли тоа што законот го свртува граѓанин против граѓанин, создавајќи нови предатори кои ги затвораат очите пред жените на кои им е одземено правото да одбијат да имаат деца за кои не можат да се грижат, уништувајќи ги нивните надежи за семејство што би можеле да го изберат за иднина, рече таа.

Ума додаде дека во младоста одлучила да абортира бидејќи во никој случај не била стабилна да обезбеди дом за детето, и создала услови да има деца кога била „подготвена да го направи тоа на вистински начин“.

Ума е мајка на ќерката Маја и синот Левон, кои ги добила во бракот со Итан Хок, а има и ќерка Луна со нејзиниот поранешен вереник Арпад Бусон.

– Ова беше мојата најголема тајна досега. Имам 51 година и го споделувам со вас од куќата во која ги воспитував моите три деца, кои се мојата гордост и моја радост. На сите вас, жени и девојки од Тексас, кои се плашат да не бидат малтретирани од предатори, до сите жени кои се лути затоа што им е одземено правото на сопствено тело од државата, и на сите вас кои сте ранливи и ви е кажано дека треба да срамите затоа што имате матка, ви велам: „Ве гледам. Бидете храбри. Прекрасни сте. Ме потсетувате на моите ќерки “- заврши Ума Турман.

Извор: Блиц.рс

Фото: Профимедиа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1