ММС

Објавено на: 09/23/21 10:14 PM

Починала сама во празен стан од предозираност – 13 години од смртта на српската актерка

Прославената српска актерка Соња Савиќ остави неизбришлива трага на српската актерска сцена, го задолжи целиот регион со својот талент, сепак – судбината не и била наклонета. На денешен ден, таа почина на 48 -годишна возраст, сама, во празен стан.

Таа беше единствената појава на културната сцена, како што беше потврдено со нејзините бројни улоги. Се уште се сеќаваме на необичниот лик и специфичниот изглед на убавата актерка.

Соња Савиќ е родена на 15 септември 1961 година во Чачак, а вчера ќе наполнеше 60 години. Таа остави зад себе бројни филмови и серии во кои играше и кои секогаш не потсетуваат на нејзиниот талент.

Почна да глуми во аматерски трупи, а дебитираше во филмот „Облак на пеперутка“ во 1977 година. Дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Белград во 1982 година во класата на професорката Миња Дедиќ.

Нејзиниот приватен живот имаше многу подеми и падови, таа ги отфрли сите табуа, остро го критикуваше секое лицемерие и, според неа, општите превирања на културниот естаблишмент.

Имаше една голема љубов што го одбележа нејзиниот живот, но заврши трагично. На само 15 години се заљубила во познатиот џез музичар Влајко Лалиќ и планирала да живее заедно со него и да формира семејство. За жал, тие планови беа спречени со неговата прерана смрт во 1990 година кога се удави. Во таа прилика, Соња еднаш изјави:

-Додека бев млада, често замислував како ќе имам брак и семејство со маж што го сакам бескрајно и на кого целосно ќе му се посветам. Имав голема љубов. Уште кога го напушти мојот живот, кога имав дваесет и девет години, се сметам за вдовица – рекла Соња.

Актерката почина на 23.септември 2008 година во Белград од прекумерна доза на хероин.

Извор: Еспресо.ко.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1