ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/23/21 8:43 PM

Родителите на Милош Биковиќ два пати се венчале и разделувале – Актерот искрено прозборе за семејството

Милош Биковиќ е еден од најпознатите актери од помладата генерација, кој изгради угледна кариера и во Србија и во Русија.

Моментално е ангажиран во нов филм на легендарниот режисер Слободан Шијан, кој ги режираше филмовите „Маратонците трчаат почесен круг“ и „Ко то тамо пева“. По седумнаесет години, Шијан снима нов филм и токму Биковиќ ја игра главната улога во него.

Станува збор за црна комедија, жанр во кој Шијан е мајстор, откри Биковиќ, додавајќи дека соработката со Шијан е прекрасна, „без оглед на фактот дека е во сериозни години“.

„Шијан го чуваше духот на детето, го чуваше тој кликање на кршење на правилата, па затоа е вредно да се види како работи неговиот мозок кога снима филм и како доаѓа до нови идеи и што забележува“, вели Биковиќ.

Биковиќ веќе сними 12 филмови и десет сезони на различни серии во Русија. Тоа му донесе статус на вистинска ѕвезда во Русија, а тој исто така доби државјанство и главната награда на Руската Федерација, која се доделува на уметници, а лично му ја врачи Владимир Путин.

Актерот потекнува од нетипично семејство, неговите родители се венчаа и се разведоа двапати, а тој и неговиот 16-годишен брат, кој е игумен на манастирот, се родени во два брака на исти родители.

Се нашол во него, вели тој, кога се родил – неговите веќе биле разведени по втор пат. Дури подоцна, кога порасна, „сфати колку е бизарно“.

„Мислам, нивната желба и потреба, тие навистина се сакаа, но не се познаваа. Тоа е лекција за мене, дека треба да научи да постои со таа личност што ја сака, дека тоа е проект, тоа работи на тоа, тоа е одрекување “, вели тој и заклучува дека едно лице мора да се откаже од делата на себе за да може да создаде простор за друго лице.

На прашањето колку му значи духовноста, која со задоволство ја нагласува како негова вредност и потреба, Биковиќ вели дека кога се запишал на факултетот, го прашале: „Зошто го правиш ова?“.

“Воспитувачот ни го побара тоа. Сфатив, сега ако ја кажам вистината, ќе звучи инфантилно. Вистината е, сакам да сум во центарот на вниманието, да ме гледаат и да контролирам што чувствуваш, да бидеш некој друг, да се чувствувам како да сум надуено его и така натаму. Сфатив дека ова звучи многу грдо, штета е вистина. Морам да ја сменам таа вистина. Имам грда вистина за себе и морам да ја сменам, морам да се сменам односот кон него и кон себе. Потоа сфатив што може да биде нешто друго, што треба да фатам? И тогаш реков: “Тоа е затоа што сакам да играм, што исто така е точно. Малку помалку грдо од ова претходно “, рече Милош во емисијата„ Во свој филм “.

Извор: Курир.рс

Фото: Александра Чолиќ


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1