ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/23/21 8:07 PM

Ја потценив короната и ми се тресна од глава, вели Гале од „Кербер“

Групата „Кербер“, една од најпознатите рок бендови во Србија, го одложува својот концерт првично најавен за 23 септември оваа година во Ниш. Причината за тоа е што Горан Шепа Гале е позитивен на коронавирус, што го потврди за Нова.рс.

„Јас сум позитивен на коронавирус. Продадовме се, планиравме голем концерт и изненадување за публиката, но, за жал, сега мора да се одложи “, рече Гале за Нова.рс.

Во интервју за порталот, Гале вели дека ќе мора да биде изолиран во следните петнаесет дена, и дека не е сигурен кога ќе се одржи концертот. Најсигурно, вели тој, е во декември.

„Нервозен сум, не знам како се чувствувам, не чувствувам непријатност, немам треска, немам ништо од тоа, но ослабев“, вели Гале, кој веќе беше позитивен на коронавирус. „Иако го имав вирусот 15 дена, но со повторното тестирање се уште сум позитивен“, рекол тој.

„Пред два дена добив порака од е-Влада дека сум позитивен. Не смеам да правам ништо на сопствен ризик. Ми треба кондиција за да го истерам концертот, не можам однапред да знам кога ќе го одржиме. Почнав да ги слушам лекарите, иако имав тврдоглав став кон коронавирусот, што се покажа дека не е добро. Патем, до пред два дена имавме ограничувања и се грижевме да нема ризик, дадовме се од себе, и така натаму, но никој не мислеше дека ќе бидам позитивен за вирусот “, рекол Гале.

Концерт, веројатно во декември.

„Реално е дека концертот ќе биде некаде во декември, но не знаеме. Тогаш просторот ќе биде затворен. Се е неизвесно “, додаде рок музичарот.

Заедно со Гале „Кербер“, се и гитаристот Томислав Николиќ и клавијатуристот Бранислав Божиновиќ. Овие тројца момци го основаа „Кербер“ во 1981 година, која доаѓа од групата „Топ“. Две години подоцна, тие ја освоија публиката на Младинскиот фестивал во Суботица, со песната „Мезимац“, а потоа го снимија албумот „Небо е мало за све“, а во 1985 година „Ратне игре“. Тие снимија шест албуми, а во 2009 година PGP RTS ги сними собраните дела на Кербер.

Извор: Нова.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7