ММС

Објавено на: 09/23/21 7:26 PM

Трајно сум изобличена, уморна сум од ваквиот живот – Тажна исповед на Линда Евангелиста

Иако со години се зборува за нејзиниот драстично изменет изглед, Линда Евангелиста утрово објави официјална изјава на својот профил на Инстаграм и објасни што всушност и се случило.

Повеќе од 600 насловни страници на списанието ја оправдаа нејзината изјава „Не стануваме од кревет за помалку од 10.000 долари дневно“, кога Линда Евангелиста еднаш го кажа тоа во 1990 -тите. Заедно со Наоми Кемпбел, Синди Крафорд, Кристи Тарлингтон и Татјана Патиќ, Линда Евангелиста ги сочинуваше познатите пет модели кои владееја со пистите на сите познати дизајнери во 90 -тите години. Во последниве години се пишува за нејзиниот драстично изменет изглед, само за тоа „како драстично се промени“ и стана „непрепознатлива“. Линда се појавуваше сe помалку во јавноста, на своите социјални мрежи не објавуваше фотографии од секојдневниот живот. Сега, за прв пат по пет години агонија, таа зборуваше.

„Денес направив голем чекор кон исправување на грешката што ја претрпев и чување за себе повеќе од пет години. За моите следбеници кои се прашуваа зошто не работам додека напредуваа кариерите на моите врсници, причината беше што бев трајно изобличен од постапката „Zeltik Cool Sculpting“ што го направи спротивното од она што беше ветено“, започна моделот.

Ги зголемија, а не ги намалија, масните клетки, оставајќи трајна деформација, дури и по две болни, неуспешни корективни операции. Станав, како што опишаа медиумите, непрепознатлива“, продолжи таа.

Таа додаде дека „развила парадоксална масна хиперплазија, за која не била свесна за ризикот, пред да подлежи на естетска процедура“. Оваа постапка ја чинеше многу, не само губењето на егзистенцијата, туку и фактот дека заглави „во круг на длабока депресија, длабока тага и најдлабок презир кон себе“.

Таа објави дека оди напред, но и дека е уморна од овој живот: “Со оваа тужба, јас напредувам за да се ослободам од срамот и да излезам во јавноста со мојата приказна. Уморна сум од овој живот. Би сакала да излезам од вратата со крената глава и покрај тоа што повеќе не личам на себе “.

Оваа нејзина објава погоди многу нејзини следбеници и обожаватели, а членовите на славната петорка веднаш и испратија поддршка.

“Потребна е огромна храброст и сила за да се напишат овие зборови. Се распаднав кога го прочитав ова и останав во солзи. Не само затоа што знаев во моето срце дека тивко минуваш низ нешто длабоко лично и вознемирувачко, туку затоа што мислев дека тоа е поради лузните што животот ни ги остава на сите нас, без разлика дали сме физички или емоционални, и колку страдаме главно сами и во тишина. Важно е и убаво кога некој ќе направи чекор, излегува од тишината и е брутално искрен и вистински. Ти благодарам што си убава и надвор и внатре “, рече Хелена Кристенсен.

Наоми Кембел напиша: „Ти аплаудирам за храброста и силата да го споделиш своето искуство и да не си веќе свој заложник. Знаеш дека те сакам. Те сакаме. И секогаш сме тука со тебе. Не можам да ја замислам болката низ која ментално си поминала овие пет години. Сега си слободна. Запомни и секогаш знај која си, што си постигнала и целото влијание што го имала врз луѓето и нивните животи. Продолжи да го правиш тоа, до ден денес кога ја сподели твојата приказна. Горда сум на тебе и те поддржувам во секој чекор до крај”.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by LE FASHIN (@lefashin_)

„Сакана си“, рече Кристи Тарлингтон.

“Ти благодариме што го сподели ова со нас и секогаш ќе бидете икона, без разлика на се. Те сакаме многу”, напиша Татјана Патиќ. „Линда, твојата сила и суштина се препознаени засекогаш и секогаш ќе бидеш икона“, ја поддржа и Синди Крафорд.

Извор: Стил.курир.рс

Фото: Профимедиа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1