ММС

Објавено на: 09/23/21 5:36 PM

(ВИДЕО) Смртоносен бакнеж – Што се случува кога ќе се сретнат вулканска лава и море

Црвените реки од стопена карпа формираат делта пред да потонат во водата.

Гасовите се зголемуваат бидејќи камењата летаат на 250 метри од местото на ударот.

Кога лавата влегува во морска вода, може да биде волшебен спектакл.

Но, тоа е и потенцијално смртоносно – гасот може да биде отровен, водата жешка, а летачките карпи огромни.

Значи, што точно се случува? И како можеш да бидеш сигурен дека ќе останеш безбеден, ако некогаш го видиш тоа лично?

Лавата што влегува во океанот може да создаде серија карактеристични опасности за кои се знае дека во некои случаи сериозно повредиле или убиле луѓе во близина, објави Американскиот геолошки институт (USGS).

Средбата на топла магма (растопени карпи) и ладна вода создава штетна магла наречена „мрзеливост“ – што е многу поопасно отколку што звучи.

„Кога лавата ќе се сретне со морето, создава колони пареа бидејќи испаруваат големи количини солена вода. Ова се должи на високиот контраст на температурите.

Температурата на лавата е повисока од 900 степени Целзиусови, додека водата е околу 23 “, вели Хозе Мангас, професор по геологија на Универзитетот Лас Палмас на Канарските Острови, каде неодамна еруптираше вулканот Кумбре Виеја.

„Бидејќи водата содржи хлориди, сулфати, карбонати, флуор и јод, токсичните гасови исто така стануваат испарливи и се зголемуваат“, рече Мангас за Би -Би -Си.

Овие гасови може да предизвикаат иритација на кожата, очите и органите за дишење.

Извор: bbc.com/serbian


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1