ММС

Објавено на: 09/23/21 4:08 PM

Што предвидуваат новите правила за невакцинираните работници во Германија?

Невакцинираните граѓани кои живеат и работат во Германија ќе се соочат со сериозни финансиски трошоци, бидејќи оваа земја го укина плаќањето на надоместокот за времето поминато во карантин на оние кои не се имунизирани, и бесплатните тестови за коронавирус.

Германските здравствени власти во средата одлучија дека од 1 ноември, невакцинираните лица нема да добијат надомест за изгубената плата, доколку отсуствуваат од работа поради коронавирусот. Ова важи и за оние кои ја губат платата поради враќање од патувања од земји кои се означени како „висок ризик“, пишува ДВ. Тие земји во моментов се Велика Британија, Турција и делови од Франција.

Оние што ја критикуваат оваа одлука нагласуваат дека е еднаква на задолжителна вакцинација против коронавирус, бидејќи многу работници не можат да си дозволат да останат дома без плата.

Загубата на заработката за сите граѓани кои се во карантин и не можат да работат поради сомневање за инфекција или инфекција со коронавирус, досега ја плаќаше државата.

Јенс Шпан, министерот за здравство во Германија, остро ја брани оваа одлука.

„Зошто другите треба да страдаат затоа што некој одлучи да не се вакцинира?“, праша тој.

Сепак, тој нагласи дека се уште е право на секој граѓанин да избере да не биде вакциниран, а Христијанско -демократската партија на ЦДУ, чиј член е, остро се противи на задолжителните вакцини.

„Не се работи за притисок, туку за правда“, рече тој во интервјуто.

Карл Летабак, пратеник во парламентот и здравствен експерт, предупреди дека планот што ги исклучува луѓето што треба да бидат ставени во карантин значи дека сега никој нема да сака да биде тестиран, за да не влезе во карантин. Тој рече дека не е реално да се потпираат на некој со ниски примања да платат за нивниот тест, а потоа да влезат во карантин и да ги загубат сите приходи.

Оваа мерка не важи за секого, ги исклучува оние кои не можат да се вакцинираат од здравствени причини и оние кои се уште не добиле повик за вакцинација.

Нема повеќе бесплатно тестирање

Од 11 октомври, бесплатните брзи тестови за коронавирус ќе бидат откажани. Само оние кои не можат да ја добијат вакцината од здравствени причини ќе имаат пристап до бесплатни тестови. Сите други кои немаат симптоми ќе треба да платат за нив.

Затоа, невакцинираните луѓе ќе издвојуваат пари речиси секојдневно за пристап до затворени простории за кои се потребни негативни резултати од тестовите, како што се ресторани, театри и некои работни места.

Извор: Нова.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1