ММС

Објавено на: 09/22/21 5:11 PM

Шест начини како да го забавите опаѓањето на косата

Губењето на косата е вообичаена грижа за многу мажи, но влијае и на жените. Проценките покажуваат дека приближно две третини од мажите ќе почувствуваат губење на косата до средината на триесеттите години. Додека некои ја прифаќаат оваа промена, други ќе направат се за да се обидат да го запрат или барем да го забават губењето на косата.

Ако припаѓате на оваа втора група, мора да знаете дека не постои волшебна напивка која ќе помогне да се компензира веќе испадната коса, предупредува дерматологот др. Мелиса Пилијанг за здравјето на мажите. Д -р Пилијанг е експерт за губење на косата на Клиниката Кливленд, и ова се стратегии и производи кои потенцијално би можеле да ви помогнат да ја задржите косата која останала на главата.

  1. Медитација и вежбање

Ако вашата коса одеднаш падне повеќе од вообичаено, можеби ќе треба да го проверите нивото на стрес. Стресот во основа ги носи фоликулите на косата во мирување, така што тие повеќе не растат.

Пилијанг објаснува дека анксиозноста го обзема телото и со хормонот кортизол, што предизвикува флуктуации во нивото на другите хормони. Ова може да го забрза процесот на ќелавост, особено ако имате генетска предиспозиција за губење на косата.

Но, управувањето со стресот може да го забави губењето на косата. Некои истражувања сугерираат дека медитацијата може да помогне во подобрувањето на нивото на анксиозност. Покрај тоа, таа е бесплатна и трае само неколку минути на ден.

Ако се занимавате со нешто понапорно од медитацијата, можете да одите во теретана. Студија од 2015 година во PLOS One откри дека постарите мажи со високо ниво на кардиореспираторна кондиција ослободуваат 42 проценти помалку кортизол во текот на денот отколку оние кои не се во топ форма.

  1. Миноксидил шампон

Шампоните со миноксидил нема да ја вратат изгубената коса, но можат да помогнат да се задржи она што останало. Тоа е медицински лек кој го зголемува протокот на крв и доставува повеќе кислород и хранливи материи до фоликулите на косата.

Д -р Пилијанг советува да се изберат пенести варијанти со пет проценти миноксидил, бидејќи повеќе од тоа може да предизвика иритација и да ја остави косата мрсна.

  1. Витамин Д

Некои случаи на губење на косата се поврзани со ниско ниво на витамин Д. Студија на Британскиот весник за дерматологија објави дека луѓето со алопеција, автоимуно нарушување што предизвикува губење на косата, имаат три пати поголема веројатност да имаат недостаток на витамин Д од оние со здрава коса.

“Витаминот Д помага косата да се врати во фаза на раст”, објаснува Пилијанг.

Ако не сакате да пиете додатоци во исхраната во форма на витамин Д, збогатете ја вашата исхрана со лосос, туна, млеко и сок од портокал.

  1. Шампон со кетоконазол

Можете да го замените вашиот стандарден шампон со оној што содржи еден до два проценти кетоконазол.

„Се продава како лек против првут, но има силни истражувања кои укажуваат дека има ефект и врз губење на косата“, тврди др. Пилијанг.

Шампонот треба да се масира во скалпот, да се остави да делува две до три минути, а потоа темелно да се исплакне.

  1. Исхрана

Недостатокот на железо кај некои луѓе кои следат растителна исхрана може да биде причина за губење на косата.

“Тоа е затоа што видот на железо што се наоѓа во производите од животинско потекло, како што се ракчиња и јајца, подобро се апсорбира од телото. Луѓето кои јадат железо од растенија, како што се леќата и спанаќот, можеби ќе треба да внесат повеќе хранливи материи”, објасни дерматологот др. .. Роберт Анолик.

Националниот институт за здравство препорачува возрасните мажи да внесуваат околу осум милиграми железо дневно. Општо земено, вашата коса ќе порасне откако нивото на железо ќе се врати во нормала, но ова може да потрае неколку месеци.

  1. Третмани со кортикостероиди

Понекогаш губењето на косата е предизвикано од воспаление поради медицински состојби како што се автоимуни нарушувања. Во случај на алопеција, на пример, кортикостероидни лекови може да се инјектираат во скалпот за да се запре воспалението, според Американската академија за дерматологија.

Третманите се даваат еднаш месечно и помагаат да се стимулира растот на новата коса.

Извор: Индекс.хр


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1