ММС

Објавено на: 09/22/21 9:26 AM

„Ангела Меркел со нас испи 4-5 ракии“, раскажува рибар кој има средба со германската канцеларка

Во 1990 година, локалниот политичар Волхард Молкентин очајно побара некого од неговата ЦДУ да се кандидира во балтичката изборна единица на првите избори во обединета Германија. Потоа некој му шепна на уво – „Меркел“.

Сосема непозната Ангела Меркел доби мандат во изборната единица 267, која ги вклучува балтичкиот крајбрежен град Стралзунд и островот Руген. Тоа беше почеток на нејзиното патување кон „федералната канцеларија“.

Дури и по 16 години управување со најголемата европска економија, Меркел „не се промени фундаментално“, рече Молкентин за АФП, седејќи на масата на која ја пречека Ангела со кафе и колачи.

„Таа беше многу едноставна, стабилна и сигурна личност, што и денес е“, објасни денес Молкентин (80).

Меркел во вторникот за последен пат се врати во својата изборна единица, заедно со нејзиниот кандидат за канцелар на ЦДУ, Армин Ласет, кој заостанува во анкетите и има потреба од поддршка неколку дена пред изборите.

Георг Гинтер, локален член на ЦДУ, кој се надева дека ќе ја замени во изборната единица, исто така се уште е исклучително популарен канцелар.

Гинтер е само три години постар од Меркел во 1990 година кога првпат влезе во Бундестагот. Подоцна тој победи уште седум пати во таа изборна единица.

Заедно со штандот на кој активистите на ЦДУ печеа колбаси, Гинтер изјави дека е „горд“ затоа што се натпреварува во истата изборна единица како и Меркел.

„Тоа е добро наследство“, рече тој.

Иако неговиот ментор му даде совет, тој има намера да го скрои својот пат.

„Важно е да останете малку независни“, вели тој.

Која е Меркел?

Меркел ретко има време да се врати во Стралзунд и да ги посети луѓето што и помогнаа во нејзината политичка кариера.

Пред ова, Молкентин последен пат ја прими во својот дом во Грамендорф во декември.

Секоја година, до 2020 година, тој и носеше божиќна гуска, а таа го канела на сите негови свечени заклетви, но и на приемот на Џорџ В. Буш во 2006 година.

Молкентин потсети како  било кога ја предложиле за кандидат, кога прашал: „Која е Меркел?“.

Меѓутоа, откако се сретнал со младата политичарка на средба со активисти, тој се уверил дека таа е добар избор.

„Мислев дека ќе успееме да постигнеме нешто со неа“, рече тој.

Меркел тогаш го доби мандатот во Бундестагот со 48,5 проценти од гласовите.

Пиела ракија

Ханс-Јоаким Бул, поранешен рибар кој живее на островот Руген, познат по своите бели песочни плажи, не ја заборави својата прва средба со Меркел кога имала 36 години.

Тој потсети како идната канцеларка во тоа време внимателно слушала додека тој и неговиот татко се жалеле на европските квоти за лов.

“Таа никогаш не вети дека ќе биде подобро. Но, рече: „Вашите проблеми ќе ги ставам вашите проблеми на маса “,” се сеќава 64-годишникот рибар.

Распадната рибарска колиба каде Бул разговарал со Меркел повеќе не постои, но останала фотографија од идната канцеларка со розеви образи и неговиот татко.

„Со нас испи четири -пет ракии “, со насмевка кажал Бул.

Преземено од: https://www.kurir.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1