ММС

Објавено на: 09/21/21 8:06 PM

Му пукал во главата на вработен на бензиска пумпа во Германија бидејќи побарал од него да стави заштитна маска

Германските политичари се шокирани од убиството на млад работник на бензинска пумпа, кој побарал од клиентот да стави заштитна маска. Тие предупредија против радикализација на луѓето што се противат на ограничувањата поради пандемијата „Ковид-19“, пренесува Ројтерс.

49-годишен Германец е уапсен по убиството на 20-годишниот вработен во бензинската пумпа, што се случи во саботата во западниот германски град Идар-Оберштајн.

Властите соопштија дека уапсениот и рекол на полицијата дека пукал „во афект“, откако полицаецот одбил да го услужи бидејќи немал маска кога сакал да купи пиво.

„Тој додаде за време на сослушувањето дека ги одбива мерките против коронавирусот“, рече полицијата во Трир.

Обврската за носење заштитни маски во продавниците е една од мерките во Германија во обид да се спречи ширењето на коронавирусот.

Според полицијата, осомничениот ја напуштил бензинската пумпа по расправија со полицаецот, но се вратил половина час подоцна со маска на лицето и го застрелал 20-годишниот работник на бензинската пумпа во главата.

Осомничениот, германски државјанин чие име не се соопштува, избега од местото на настанот и во неделата наутро се предаде на полицијата.

Извор: Рс.н1инфо.ком


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1