ММС

Објавено на: 09/21/21 8:14 AM

„Неца беше мојот мајстор за бакнежи“ – Туцаковиќ на првиот сопруг му посветила песна

Марина Туцаковиќ, музички текстописец, почина по долго боледување, на 67 -годишна возраст. До последниот ден од животот, таа беше во хармоничен брак со Александар Радуловиќ Фута, но малкумина знаат дека Марина зад себе имала друг брак.

Првиот сопруг на Марина беше Ненад Стаматовиќ, гитарист на групата „Булевар“. Во интервју од 1983 година, Марина откри како гледала на тогашниот мновопечен сопруг.

– Неца е мојот „господар на бакнежи“, „тој прави се толку добро за мене“. Тој е мојот најдобар лек за сите немирни соништа – рече тогаш Марина и открила како изгледа еден рокерски брак.

– Како и сите други. Да речеме, јас почнувам: “Kikiriki slan, dragi dobar dan.”. А тој на мене: “Točna kao sat, coki me u vrat, orasi i med, a u srcu led, samo jedan sat, coki me u vrat. I vrlo brzo ja sam shvatio da si obična i prazna“ – изјавила Марина во интервју за „Југопапир“.

Марина потоа била запрашана дали мажите се нејзината инспирација сами по себе.

– Јас сум одлична пријателка со многумина. Работиме прекрасно и сите ги сакам многу. Богдан, Фута, Браца, Оливер и секако мојот Неца – истакна таа во споменатото интервју.

По разводот од Ненад, Марина се омажи за Александар Радуловиќ Фута, со кого беше во брак до последниот ден од нејзиниот живот. Со него имаше два сина, Милан и Милош, а во 2008 година доживеа семејна трагедија, кога Милош починал.

Семејството на Марина Туцаковиќ се огласи по нејзината смрт и изјави дека сака погребот да се изврши во најтесниот семеен круг.

– Загубивме мајка и сопруга, нашиот животен сопатник, а не национално богатство. Марина никогаш не сакаше патетика и масовното одбележување на нејзината смрт ќе биде спротивно на духот со кој живееше и работеше. Нејзината желба беше секогаш да биде погребана во семејната гробница, заедно со нејзиниот син Милош, а не во Алејата на великаните – се наведува во соопштението на членовите на семејството.

Тие исто така додаваат дека таа не сакала помпа.

– Нејзината желба беше погребот да се изврши интимно, во кругот на најблиското семејство и пријатели, во присуство на свештеник. Со оглед на епидемиолошката ситуација и со желба да ги заштитиме нашите најблиски од таа страшна болест што ја фати Марина на крајот, сакаме да се збогуваме со неа без присуство на публиката и новинарите – навел сопругот Фута и синот Милан.

Преземно од: https://www.blic.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1