ММС

Објавено на: 09/20/21 10:15 AM

Лекарите можат да препишат лек за блокирање на пубертетот, одлучи судот во Велика Британија

Апелациониот суд во Обединетото Кралство одлучи дека лекарите можат да препишат лекови за да го блокираат пубертетот за деца под 16 -годишна возраст, поништувајќи ја одлуката на понискиот суд, која претходно пресуди дека е потребно одобрување од судија.

Апелационите судии рекоа дека Високиот суд „минатата година погрешно заклучил дека децата што размислуваат за промена на полот најверојатно нема да можат да дадат согласност за медицински третман што вклучува лекови за одложување на пубертетот“, објави АП.

Во одлуката од декември 2020 година се наведува дека поради фактот што лековите се експериментални, клиниките треба да побараат одобрување од судот пред да започнат со таков третман.

Главните британски служби за развој на родовиот идентитет кај децата, Тависток и Портман ХНС Труст, поднесоа жалба на пресудата, наведува Ројтерс.

Судиите на Апелациониот суд рекоа дека е „несоодветно“ што Високиот суд дава насоки, додавајќи дека лекарите треба да „направат проценка“ дали пациентите можат да се согласат на соодветен начин.

Службите за развој на родовиот идентитет ја поздравија одлуката, велејќи дека тоа „потврдува дека докторите, а не судиите, треба да одлучат за способноста на лицата под 16 години да се согласат на медицински третман“.

Блокаторите на хормони се лекови кои можат да го прекинат пубертетот и понекогаш им помагаат на децата со родова дисфорија да им дадат повеќе време да ги разгледаат своите опции.

Преземено од: http://www.rtv.rs/
Фотографија: Pixabay/SplitShire


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1