ММС

Објавено на: 09/20/21 9:20 AM

8 починати, 6 повредени при напад на Државен универзитет во Русија

Потврдено е дека осум лица загинале, а шестмина се повредени во пукање во кампусот на универзитетот во рускиот град Перм. Сторителот е приведен. Преплашени луѓе беа снимени како бегаат од зградата низ прозорци.


Инцидентот се случил на Државниот универзитет Перм, еден од најстарите универзитети на Урал. Социјалните мрежи на училиштето во понеделникот наутро ги предупредија сите што беа во кампусот да го напуштат, ако е можно, или да се затворат во соба.

Истражителите велат дека има осум животи, а шест лица биле повредени.

Видеото објавено на социјалните мрежи, очигледно направено на местото на настанот, покажува како луѓето бегаат низ прозорците.

Се чини дека на друго видео снимено од внатрешноста на зградата се гледа како вооружено лице облечено во црно и со кацига полека шета низ кампусот додека луѓе го изразуваат својот шок.

Кризата заврши со приведување на сторителот, објавија универзитетот и полицијата. Според некои медиуми, тој бил повреден од полицијата.

Официјални претставници на законот изјавија дека напаѓачот  е студент на универзитетот каде што се случија нападите. Претходните непотврдени извештаи го идентификуваа како 18-годишен, Тимур Бекмансуров, кој наводно оставил белешка во која ги опишува неговите мотиви на социјалните мрежи.

Преземено од: https://www.rt.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1