ММС

Објавено на: 09/19/21 9:51 PM

(Видео) Тоше, Цеца, Карлеуша, Брена, Џеј… Кој испеа песна од Марина Туцаковиќ стана хит

Марина е родена на 4 ноември 1953 година. години во Белград. Нејзиниот живот го одбележаа бројни среќни, но и болни моменти, а сите нив ги преживеа со поддршка и љубов од сопругот Александар Фута Радуловиќ.

Марина и Александар имаат син Милан, а нивниот втор син Милош ненадејно почина во 2008 година. Неговото безживотно тело во семејниот дом  го пронашла неговата тогашна девојка Саша. Марина никогаш не се опорави целосно од тоа.

Марина пишува од деветнаесет години. Првиот успех го постигна со песната „Додирни ми колена“, која ја напиша за поп групата „Зана“. Песната беше објавена во 1982 година и веднаш стана хит а Марина ја вивна во ѕвездите.

За време на нејзината долга кариера, Марина напиша неколку илјади песни за познати пејачи и на тој начин им помогна да изградат одлични кариери. Некои од најпознатите пејачи на кои им напиша песни се Здравко Чолиќ, Тоше Проески, Индира Радиќ, Светлана Ражнатовиќ, Северина, Нина Бадриќ, Неда Украден, Аца Лукас, Ана Николиќ и многу други.

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1