ММС

Објавено на: 09/19/21 8:54 PM

Кога ја преживеав смртта на син ми, ќе ја преживеам и мојата болест – Почина Марина Туцаковиќ најпознатиот балкански текстописец

Марина Туцаковиќ почина на 68 -годишна возраст по долга битка со тешката болест. Малигниот карцином на дојка на Марина беше дијагностициран во февруари 2018 година и веднаш беше отстранет поради големината и сериозноста. Лекарите и го спасиле животот, но  пред неа имаше долг пат на лекување, а неколку месеци пред смртта открила дека последните терапии не даваат резултати и затоа  била се помалку подвижна. Потоа таа посочи дека нејзината борба со ракот е тешка, но дека сепак останува позитивна и храбра и нема намера да се откаже.

“Забележав промени во градата и се чувствував многу лошо, дури почнав да губам тежина, а тоа веќе беа симптоми на напредната болест. Отидов на лекар, направив основни тестови и мојата дијагноза веднаш беше потврдена. Покрај тоа, тогаш беше откриен и дијабетес, за кој дури и не знаев дека го имам. Сето ова дополнително ја комплицираше мојата и онака тешка состојба “, изјави таа за медиумите во 2019 година, а потоа ја опиша нејзината борба.

“Не бев изненадена кога ми рекоа дека имам рак и се помирив со тоа. Не реагирав бурно, ниту направив драма, бидејќи јас секогаш се ставав себеси на последни место. И толку многу грди и тешки работи ми се случија во мојот живот, па навикнав да реагирам на лоши вести. Едноставно си реков дека морам да се помирам со вистината и да почнам да се борам. Решив да ги следам сите препораки на докторот и мојот клучен совет до секој што се разболува треба да го стори токму тоа. Лекарите мора да ги слушате”, велеше таа.
Туморот на нејзините града беше отстранет на 13 февруари 2018 година,  а потоа следуваше агонија и неколкумесечен престој во болница.

“Се оперирав и се лекував на Институтот за онкологија и радиологија во Белград. По операцијата доагав и си заминував од болница и тоа траеше со месеци. Бев во многу лоша состојба, резултатите беа катастрофални. По операција, се појави вода во белите дробови, што дополнително го влоши моето здравје и ми создаде проблеми. Имаше толку многу вода што направија дури 20 пункции, извлекувајќи вода со шприц. Првата година бев на хормонски апчиња, со 10 зрачења, потоа цитостатици. Сега започнав со хемотерапија, превентивно, поради некои секундарни промени, и сето ова бара многу време во болничкиот кревет. Но и на тоа се навикнав поради мојата желбата за живот, но исто така и поради прекрасните лекари и медицински сестри кои ми даваат волја да се борам “, рече таа.

“Мојата здравствена состојба не е идеална, но е сто пати подобра отколку на почетокот. Затоа ги советувам сите жени да не одат по мојот пат, туку да одат на лекар штом ќе забележат промена, бидејќи времето е лек. Болеста не е наивна, ракот е како епидемија која напаѓа се повеќе млади луѓе. Но, ако ја преживеав смртта на мојот син, ќе ја преживеам и болеста”, ја заврши тогашната исповед Марина Туцаковиќ

Извор: mondo.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1