ММС

Објавено на: 09/17/21 5:53 PM

Момче (26) почина од корона на денот кога требало да се венча – Трагедија во Црна Гора

Непобедливиот Ковид-19 го зема данокот во човечките животи и кај помладата популација. Пациент од Улцињ, кој имаше само 26 години, почина денеска во Клиничкиот центар во Црна Гора, како резултат на инфекцијата Ковид-19. Досега, тој е најмладиот пациент во Црна Гора за кого корона вирусот беше фатален.

Според информациите на Новости, несреќниот млад човек починал на денот кога требало да се ожени со својата избраничка.

Институтот за јавно здравје на Црна Гора (IJZCG) апелира до помладата популација да се вакцинираат.

-Потврдено е дека Делта сојот влијае на помладата популација. Многу пациенти се на возраст меѓу 19 и 39 години. Апелот е младите да се вакцинираат и да се придржуваат кон мерките, изјави директорот на Институтот за јавно здравје на Црна Гора, д -р Игор Галиќ.

Според податоците на Институтот за јавно здравје на Црна Гора, според пресекот од 16 септември, вкупниот број на смртни случаи поврзани со инфекцијата Ковид-19 во Црна Гора од почетокот на пандемијата е 1822.

Извор: Новости.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1