ММС

Објавено на: 09/17/21 8:53 AM

Го одбиваше, но 36 години имаа совршена љубов, тој ја сакаш само Бранка – Почина познатиот водител Миња Субота

Познатиот телевизиски водител Милан Миња Субота почина денеска на 82 -годишна возраст.  Многумина ќе го паметат по емисијата „Музички тобоган“, а во една прилика тој зборуваше за својата љубов со новинарката Бранка Јеремиќ, која почина во 2018 година.

Тие двајца се запознаа преку заеднички пријатели и беа во брак 36 години.
– Еден ден една колешка ми рече дека му се допаѓам неженет маж кој би сакал да ме запознае. Кога ми откри дека тоа е Миња, јас бев шокирана бидејќи тој не беше мој тип на маж. И реков дека не доаѓа предвид! Меѓутоа, по еден месец, двете излеговме на кафе и токму тогаш се појави Миња. Тој веднаш ме покани на вечера, но јас, како и секоја дама, одбив. Упорно одбивав таа вечер, со месеци, и во еден момент се согласив, и така започна се. Се сеќавам дека во февруари тајно почнавме да се забавуваме за да не дознаат моите родители, кои мислеа дека тој не е мојот свет – рече Бранка, додавајќи дека чувствата преовладале и дека се венчале во 1979 година, на 8 ноември на роденденот на Миња.

– Можеби тогаш на Бранка и се чинеше дека сум дел од естрадата, и тоа неа не ја интересираше. Сепак, јас бев упорен и успеав – со смеа зборуваше водителот на познатиот „Музички тобоган“.

– Не може да се извлекува од типот „ги налакирав ноктите, така што не можам да ги мијам садовите или да готвам ручек или да ја избришам прашината“. Како домаќинка, секогаш функционирав добро и не ми беше тешко да направам нешто. Кога се омажив, не знаев  ништо да зготвам. Сепак, научив се и денес готвам секој ден и уживам во тоа – рекла таа.
И двајцата рекоа дека кога добиле син пред 35 години, тој станал центар на нивниот свет.

– Милош израсна во прекрасен човек кој не пие, не пуши и се занимава со спорт. Се сеќавам за време на санкциите кога бараше пари, тоа секогаш беа за книги или литература. Ние сме исклучително горди родители. Милош магистрираше со десет и работи како менаџер за продажба – рече гордата мајка.

Миња рече дека се заљубил во улогата на построг родител, велејќи дека Бранка се уште е блага кон нивниот син.

– Да, и ќе бидам таков кон внукот. Едвај чекам и тоа е мојата најголема желба, како и на Миња – нагласила Бранка.

– Ако вие не понесете воспитување и одредено знаење од вашето семејство, утре нема да има ништо од вас. Го гледате тој недостаток на образование и воспитување што е испуштено од семејството во реални програмите, а на ТВ се промовира. Ова е страшно бидејќи излегува дека злото го победува доброто, и би требало да биде поинаку во 21 век. Семејството е нешто што мора да се негува. Семејството не расте баш така, мора постојано да се напои, да се размислува и не смееме да изневериме никого. Треба да водите достоинствен живот и постојано да се полните со одредено знаење, за да бидете авторитет пред детето – рече Бранка.

– Во нашето семејство, ние негуваме хоби што не се испреплетуваат. Милош е фантастичен моделар. Останува да видиме колку трпение има за да направи еден авион. Го релаксира. Хоби на Миња се фото и радио апаратите, а јас сликам со масло на платно и ткаам. Јас сум квалификуван ткајач – рече Бранка.

Извор и фото: kurir.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1