ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/16/21 10:21 PM

Како да заспиете полесно: Практикувајте ја формулата 10-3-2-1-0?

Квалитетниот сон е една од најважните работи за одржување на добро здравје и животна рамнотежа.

Сепак, на некои луѓе им е навистина тешко да спијат добро и тоа влијае на нивното расположение, енергија и способност да се справат следниот ден.

Кога луѓето не можат да спијат, тие често ги обвинуваат надворешните фактори, како што се стресот, вознемиреноста, а понекогаш дури и оние со кои делат кревет. Сепак, се појави нова „формула“ која може да ни помогне да спиеме подобро.

Совети за подобар сон

Формулата 10-3-2-1-0 стана вирална на социјалните мрежи. Идејата е да следите неколку чекори истовремено за да бидете сигурни дека вашето тело е подготвено за здрав сон.

Првото нешто што треба да направите е да престанете да пиете кофеин и пијалоци со кофеин 10 часа пред да заспиете. На кофеинот му се потребни 10 часа за да го напушти телото и крвотокот, така што ќе ви помогне да бидете подготвени за подлабок ноќен сон.

Потоа треба да престанеме да пиеме алкохол или да јадеме 3 часа пред спиење. Ова може да спречи рефлукс киселина, што може да влијае на спиењето во текот на ноќта. Потоа 2 часа пред спиење треба да се опуштиме, да читаме, да пишуваме или да направиме список со задачи за следниот ден. Еден час пред спиење треба да престанеме да користиме електроника и се друго со емисија на сина светлина. Познато е дека сината светлина го попречува природниот циклус на спиење и може да ја наруши способноста да заспиеме ноќе.

Извор: Магазин.новости.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7