ММС

Објавено на: 09/16/21 7:27 PM

Не знам од каде и доаѓа силата и од каде ја црпи енергијата – Сопругот на Туцаковиќ откри каква е состојбата на Марина

Откако се појави информацијата дека здравствената состојба на Марина Туцаковиќ одеднаш се влошила поради инфекција со корона вирус, јавноста се загрижи, но вестите брзо се менуваа. Нејзиниот сопруг Александар Фута Радуловиќ, за српски Телеграф откри дека и тој, за жал, е заразен со Ковид.

– Марина е добро, многу подобра отколку што беше. Јас имам Ковид, вчера добив позитивен резултат, затоа не одам во болница, но сум во постојан контакт со докторите – истакнува Фута на почетокот на разговорот и открива како дошло до таа Марина се зарази со корона вирус:

– Не можам точно да кажам каде се зарази, но можам да кажам дека деновиве бше на преглед, на радиологија, дури и медицинската сестра која ја чува е заразена. Ни беше кажано дека хирургија е затворена затоа што вирусот влегол во одделението и кој знае, можело да биде и таму – наведува композиторот и додава дека бил загрижен за влошување на здравствената состојба на Марина.

– Се плашев, се разбира. Но, новите анализи се охрабрувачки. За среќа, короната во нејзиниот случај не е прогресивна и се надеваме дека ќе остане така, рече тој.

И покрај сите тешкотии што ги снајдоа, Радуловиќ открива дека неговиот животен сопатник е весела и дека секој ден работи на нови текстови:

– Марина беше активна пред хоспитализација, работеше, пишуваше и создаваше, а не можам ни да објаснам од каде доаѓа нејзината сила и од каде ја црпи својата енергија – заклучи Фута.

Марина Туцаковиќ беше хоспитализирана во вторникот, 14 септември, откако беше потврдено дека е заразена со корона вирусот. И била дадена помош во приватна клиника, а откако состојбата и се влошила, Марина била префрлена во болницата „Д -р Драгиша Мишовиќ“, каде била приклучена на респиратор.

Извор: Телеграф.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1