ММС

Објавено на: 09/16/21 9:11 AM

Тажна вест: Почина легендарниот Дуда Ивковиќ

Кошаркарската јавност денеска ја потресе веста за смртта на легендарниот српски тренер Душан Дуда Ивковиќ.

Славниот Дуда починал на 77-годишна возраст рано утрово во болница во Белград, а првиот човек човек на Раднички, матичниот клуб на Ивковиќ, ја откри и причината за смртта,

„Во шест часот  и 50 минути Душан почина во болница во Белград од последици на вода во белите дробови и херпес“, изјави кратко Горан Калиниќ.

Душан Ивковиќ беше роден на 29 октомври 1943 година и важи за еден од најуспешните европски и светски тренери. Дуда ја водеше Југославија на три европки првенства и освои три златни медали, во Загреб 1989, во Рим 1991 и во Атина во 1995 година. Водеше великани како ПАОК, АЕК, Олимпијакос, ЦСКА и Ефес.

Тој освои две титули во Евролигата, од кои една со тимот на Олимпијакос, додека за овој тим настапуваше Перо Антиќ во 2012 година.

 

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1