ММС

Објавено на: 09/15/21 10:15 PM

(ВИДЕО) Најголемиот масакр досега – Брутално убиени 1428 делфини на Фарските острови поради традиција

На 12 септември, 1428 делфини беа брутално убиени на Фарските Острови, се заради традиција.

Ова е најголемиот масакр на делфини досега. Ловците брутално убиле и мажи и бремени делфини и младенчиња.

Овој лов е традиционален настан каде што во просек се убиваат околу 800 делфини, но оваа година тој број е скоро двојно зголемен.

Според традицијата, убиените делфини би се делеле меѓу семејствата, но локалните жители велат дека ретко кој го јаде тоа месо и дека најверојатно ќе се фрли.

Многу жители на островот изразија жалење и згрозеност кон ловците поради бројот на убиени делфини, бидејќи, како што велат, „сето тоа е премногу“.

Извор: Информер.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1