ММС

Објавено на: 09/14/21 8:45 PM

Што се случува во организмот ако секој ден пиете кафе

Кафето е несомнено еден од омилените пијалоци на луѓето ширум светот. Многумина не можат да замислат денот без него.

Сепак, има и позитивни и негативни ефекти ако го пиете секој ден многу години.

Направено е од пржени зрна од одредени видови растенија. Степенот на нивното печење влијае на јачината на пијалокот. Ова важи само за кафе направено во кафемат или сварено, домашно кафе без додавање млеко. Инстант кафето не се зема предвид бидејќи неговата јачина е помала од зрната кафе, ароматично е и сите корисни материи се губат во него.

Негативни ефекти на кафето

Како прво, советот е да не пиете кафе на празен стомак бидејќи тоа може да доведе до гастритис. Кафето има тенденција да ја зголеми киселоста во стомакот, крвниот притисок и нарушувањата на спиењето. Конзерванси содржани во него негативно влијаат на метаболизмот и предизвикуваат развој на целулит.

Исто така, кафето не се препорачува за жени за време на бременост и доење. Кофеинот ја преминува плацентата, предизвикувајќи намалување на железото и другите минерали во мајчиното млеко. Факт е дека кафето предизвикува зависност, а прекумерниот сон го дехидрира телото.

Позитивни ефекти

Кафето содржи антиоксиданси кои ги отстрануваат слободните радикали од телото. Исто така, многу луѓе посегнуваат по шолја кафе кога имаат главоболка бидејќи кафето помага да се реши главоболката со проширување на крвните садови во мозокот.

Зошто не се препорачува да пиете кафе откако ќе се разбудите наутро?

Телото синтетизира хормон кортизол преку ден, ни помага да се разбудиме наутро и да заспиеме навечер. Утрото, нивото на кортизол е највисоко, и со пиење кафе во тоа време, ќе ја блокираме синтезата на овој хормон, и по некое време, будењето ќе биде потешко. Производството на кортизол се јавува од 6 до 9 часот наутро, а максималното се случува од 8 до 9 часот наутро, така што оптималното време за шолја кафе е 10 часа или после ручек.

Што се случува ако престанете да пиете кафе?

Кофеинот го уништува витаминот Б, ја намалува концентрацијата на минерали како железо, калциум, цинк и други минерали и витамини. Ако престанете да пиете кафе секој ден, телото подобро ќе ги апсорбира овие витамини. Само една шолја кафе ја одложува апсорпцијата на калциум три часа. Покрај тоа, ќе заборавите на проблеми со црниот дроб. Кафето тешко се вари, а црниот дроб произведува ензими кои го разложуваат и метаболизираат кафето.

Извор: Еспресо.ко.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1