ММС

Објавено на: 09/14/21 2:15 PM

Моето срце чука за овој регион, открива Меркел детали од разговорот со премиерите на Западен Балкан

Германската канцеларка Ангела Меркел зборуваше на прес -конференција по средбата со премиерот Еди Рама во Тирана. Како дел од процесот во Берлин, Меркел се сретна и со премиерите на Западен Балкан.

Во својот говор на прес -конференцијата, Меркел откри што кажале на состанокот, велејќи:

„Што се однесува до сонцето, се согласувам со тебе. Господине Рама, сакам да ви се заблагодарам во улогата на премиер што можевме да разговараме заедно. И честитам на Албанија за сите напори во последните години за правосудниот систем, како и на Северна Македонија што ги исполни условите за членство. За жал, ова не беше реализирано со ветото на Бугарија.

Германската канцеларка на ручекот со сите премиери на Западен Балкан разговарала и за важни инфраструктурни проекти.

„Го поздравувам и проектот за регионален заеднички пазар со четири договори. Не соработуваат сите, некои се во рамките на имплементацијата, некои размислуваат да се приклучат, но колку повеќе ќе се приклучат, толку посилен ќе биде Берлинскиот процес. Сега ќе продолжам со билатералните разговори со шефовите на влади со кои не можев да разговарам. Убедена сум дека од геостратешка гледна точка, Германија има свој интерес за членство на овие земји во. Се надевам дека ќе продолжите во оваа насока. Моето срце чука за овој регион иако нема да имам можност да ја носам оваа задача во регионот. Можеби сонцето ќе ме натера да доаѓам почесто “, истакна Меркел пред почетокот на билатералните средби со премиерите.

 

Извор:top-channel.tv/

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1