ММС

Објавено на: 09/14/21 2:55 PM

Авганистанките против хиџабот – Споделуваат фотографии од традиционални и шарени носии

Авганистанките ширум светот протестираат против новото барање на Талибанците во врска со хиџабот во училиштата. Тие своето незадоволство го изразуваат со објавување фотографии на социјалните мрежи во кои се во шарени и прекрасни фустани.

Имено, овие денови Талибанците донесоа декрет за сегрегација во училниците, односно ги поделија учениците по пол, а студентите, професорите и другите вработени жени мора да носат хиџаб во согласност со шеријатскиот закон, пренесува Си -ен -ен.

Фотографиите на студентките ги преплавија медиумите додека беа облечени во црно од глава до пети, целосно покриени, а единствените работи што беа видени беа талибански знамиња што вееја на Универзитетот во Кабул, предводен од Талибанците.

Останатите Авганистанки на овие фотографии одговориле на ова со што објавиле фотографии облечени во шарени и прекрасни традиционални авганистански фустани – контраст со црните хиџаби кои се задолжителни по пристигнувањето на Талибанците.

– Ниту една жена не се облече вака во историјата на Авганистан. Ова е многу туѓо и непознато за културата во Авганистан. Ја објавив мојата фотографија во традиционален фустан за да информирам, едуцирам и отфрлам дезинформации што се талибанска пропаганда – напиша д -р Бахар Јлали, која исто така ја започна акцијата на Твитер со фустаните.

– Во знак на протест за талибанскиот код за дрес, внимателно ги објавувам овие фотографии од традиционалните авганистански носии – напиша Авганистанка на Твитер.

– Ова е мојот традиционален костим и тоа е моето вистинско наследство.

– Гордо ја носиме нашата традиционална, шарена и авганистанска светла облека.

Преземено од: https://www.kurir.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1