ММС

Објавено на: 09/14/21 8:30 AM

Годинава на трпезите ќе немаме тетовско гравче – Жештините го сотреа родот

Високите температури го уништија тетовското гравче. Земјоделците велат дека над 90 % од родот е сотрен. Добро е ако има за семе за наредната година.

Највисоките температири кои ја зафатија Македонија и тетовско беа во периодот кога се врзуваше меунката,како што ни раскажаа земјоделците. Плодот не издржа, наместо да се развива, од жештината се уништи, а годинава на трпезите нема да се јаде тетовски грав.

Експертите велат дека климатските промени удрија по повеќе земјоделски производи. Има начин истите да се спасат , но потребно е вложување.

Поради климатските промени површините засадени со грав од година вгодина се намалуваат.

Зоран Димовски


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1