ММС

Објавено на: 09/13/21 9:15 PM

Бев искористен како инстант супа: Љубовната приказна на Здравко Чолиќ и Фрида од групата Абба

Легендарниот Здравко Чолиќ имал кратка романса со пејачката на познатиот бенд АББА, Анифрид Лингштад, уште во далечната 1973 година во Луксембург, непосредно пред неговиот настап на „Евровизија“, каде ја претставуваше Југославија со песната „Гори ватра”.

Жените отсекогаш „паѓале“ на Чолиќ, на што тој не остана имун. Така, тој имаше романса со Швеѓанката Фрида, добро позната членка на Абба.

„Запознавањето падна на пијано, насмевки и вулгарни босански прашања, се сеќава Чола како ја запознал Фрида.

Како што призна неколку децении по кратката романса, Чола се чувствува „искористен како инстант супа“.

„Се сретнав со Фрида од групата АББА на Евровизија, каде на друго место. Следеше покана за викенд. Се чинеше ветувачки, но по целата таа тридневна идила, се чувствував искористен како инстант супа. Готвиш за пет минути, јадеш топло и тоа е тоа. И се беше таму: дрва и камин, свеќи и цвеќиња, карирани завеси и чаршафи, печена риба во фолија со бадеми и етерични масла … Но, таа вистинска, единствена, луда страст, што се случува помеѓу маж и жена, недостасуваше. Немаше спонтаност, па се изгледаше како да закажете тренинг за двајца во салата.

Сепак, Чола неодамна откри во едно интервју дека тоа не е така.

„Ма, тоа се машки финти! „Жена не може да искористи маж, тој секогаш ја користи“, рече неодамна.

Извор: Нова.рс

Фото: Vesna Lalić/Richard Young / Shutterstock Editorial / Profimedia


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1