ММС

Објавено на: 09/13/21 4:14 PM

Распишана потерница по внукот на Тито – Треба да одлежи казна затвор

За внукот на некогашниот доживотен претседател на СФРЈ, Јосип Броз Тито, Едвард Броз (70), му беше издадена потерница од српското МВР за издржување казна затвор од осум месеци, за што беше осуден во отсуство во мај оваа година за предизвикување сообраќајна несреќа во август 1992 во Земун, каде што загина неговиот придружник Г.П.

Ирина Ковачевиќ, портпаролка на Вториот основен суд во Белград задолжена за спроведување на казната, прецизира дека оваа потерница е од локален карактер, односно дека важи за територијата на Србија, пренесува Танјуг.

Бидејќи Броз не беше пронајден во земјата, Министерството за правда побара од судот согласност за издавање меѓународна потерница, додаде Ковачевиќ, истакнувајќи дека во тек е собирање на податоци потребни за давање согласност.

Броз не е достапен за судските власти на Србија, бидејќи е во бегство од 2008 година и се верува дека живее во Хрватска.

Во мај годинава, Апелациониот суд во Белград законски го осуди Броз за несреќата во која загина Г.П., кој бил со Броз во автомобилот, додека З.П. и Е.Б. се здобиле со тешка телесна повреда.

Броз имал 2,05 промили алкохол во крвта во моментот на несреќата.

Осуден за кривично дело против безбедноста во јавниот сообраќај.

Тој избегал во Хрватска веднаш по несреќата, но бил уапсен 16 години подоцна на 21 јануари 2008 година на граничниот премин Батровци, кога се обидел да влезе во Србија.

По три дена притвор, тој беше пуштен да се брани од слобода, но пасошот му беше одземен и му било наредено да се јавува во полиција на 15 дена.

На крајот на март 2008 година, тој се појавил на почетокот на судењето пред Високиот суд во Белград и ја претставил својата одбрана, предизвикувајќи каење за смртта на пријателот, но тој повторно избегал.

Поточно, тој не се појавил на сослушувањата во мај, јуни и септември 2008 година, така што во октомври истата година, судот издаде меѓународна потерница по него со цел да води кривична постапка.

Нова потерница се издава поради извршување на затворската казна за која беше осуден во отсуство.

Овој случај беше одложен во Високиот суд во Белград, но судењето во негово отсуство започна пред две години, кое заврши со споменатата пресуда.

Извор: Телеграф.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1